Güçlü destek sürecek

Bakan Arslan, Türkiye'nin, KKTC’nin geleceğe güvenle bakmasına ve ekonomik açıdan gelişmişlik düzeyinin artırılmasına çok önem verdiğini belirtti

Güçlü destek sürecek

 Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ve beraberindeki heyetle makamında bir araya geldi.

Görüşmede konuşan Arslan, yakın zamanda görevine başlayan Atakan'ı ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Türkiye'nin, KKTC'lilerin geleceğe güvenle bakmalarına ve ekonomik açıdan gelişmişlik düzeylerinin artırılmasına çok önem verdiğini kaydeden Arslan, "Bu anlamda KKTC ile olan ilişkilerimiz tabiatıyla başka ülke ile olan ilişkilerimize benzemiyor ve kıyaslanamaz. Köklü ve özel ilişkilerimiz var. Bu çerçevede de ülkemiz KKTC için bugün de gelecekte de kararlı duruşunu ve tam desteğini devam ettirecektir." diye konuştu.
KKTC'deki ulaştırma yatırımları hakkında da konuşan Arslan, söz konusu yatırımlarla ilgili şu bilgileri verdi:
"KKTC Karayolu Master Planı kapsamında 2012-2020 yılları arasında 255 kilometre bölünmüş, 145 kilometre tek yol olmak üzere yaklaşık 400 kilometre yol yapmayı hedeflemiş durumdayız. Söz konusu Master Planı uygulama projesi içinde 2018 yılında 70 milyon lira ödenek ayırmış durumdayız. Bu yıl itibarıyla KKTC'de dört adet yol yapımı ile bir adet onarım ve üstyapı takviye ihalesi yürütülmektedir. Toplam proje bedeli 396 milyon lira olup 122 milyon liralık kısmı harcanmıştır ve 2020 yılına kadar da 68 kilometre bölünmüş yol, 14 kilometre tali yol yapılarak yaklaşık 274 milyon lira yatırım yapılması hedeflenmektedir."

Atakan: Gururla takip ediyoruz
Bakan Atakan da Türkiye'de çok sıcak karşılandıklarını belirterek, "Anavatan Türkiye'mizin ciddi anlamdaki gelişmesini gururla takip ediyoruz ve bu ciddi gelişmenin en önemli kilometre taşlarından biri de Ulaştırma Bakanlığı ve Bakanlığın göstermiş olduğu son derece önemli modern çalışmalar." dedi.
Söz konusu çalışmaları bir nebze de olsa KKTC'ye taşıyabilmek amacıyla ziyareti gerçekleştirdiklerini anlatan Atakan, yeni dönemde de Türkiye'nin destekleriyle KKTC'de devam eden projeleri daha ileriye taşıyacaklarının altını çizdi.
Konuşmaların ardından her iki bakan birbirlerine hediye takdim etti.


Atakan, Soylu ile görüştü
Ankara’da temaslarda bulunan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile de görüştü.
Bakanlıktan verilen bilgiye göre görüşme yaklaşık yarım saat sürdü

Toplu taşımacılık konusunda görüş alışverişi
Öte yandan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’la Ankara’da bulunan Bakanlık yetkilileri, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı ve Özel Kalem Müdürü Ramadan Beysun, Ankara Belediyesi’ni ziyaret ederek Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve EGO Genel Müdürü Balamir Gündoğdu ile görüştü. 
Bakanlıktan verilen bilgiye göre, görüşmelerde toplu taşımacılık konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. 

Kayıp Şahıslar Komitesi’nden Atakan’a teşekkür...
Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük, Lefkoşa-Girne anayolu yapım çalışmasının durdurulmasına neden olan üç kayıp şahsa ait gömü yerine ilişkin kazıların dün tamamlandığını açıkladı.
Küçük, yol çalışmasında aksamalara neden olan kazılarda kendilerine verdiği destek ve gösterdiği anlayıştan dolayı Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’a teşekkür etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER