banner564
banner556

Güzel bir dayanışma

Deprem yardımları gönüllüler tarafından ayrıştırılıp paketleniyor ve afet bölgelerine gönderiliyor

Güzel bir dayanışma

Türkiye’de meydana gelen deprem felaketine, KKTC’den yardımlar devam ediyor. Başbakanlığa bağlı Spor Dairesi’nin yürüttüğü “Afet Bölgesine Yardım ve Destek Toplama Merkezi” olarak duyurulan Atatürk Spor Kompleksi ve Lefkoşa Türk Belediyesi’nin yürüttüğü faaliyetler ise Merkez Lefkoşa’da devam ediyor. TAK Muhabirinin sorularını yanıtlayan Atatürk Spor Kompleksi sorumlusu Turgut Karamanoğlu, Atatürk Spor Kompleksi’nde her gün sabah 07.30-20.00 saatlerinde yardım malzemesi toplandığını belirterek, gönüllülerin yardımıyla gelen malzemelerin ayrıştırılıp paketlendiğini ve afet bölgelerine gönderildiğini kaydetti. Gelen yardımların merkezde kategorize edilerek paketlendiğini ve gönderildiği yerde kolilerin üzerindeki bilgilere göre hemen ihtiyaca göre dağıtılabildiğini anlatan Karamanoğlu, Pazartesi gününden bu yana yardım malzemesi toplanan merkezden her gün 6-7 tırın afet bölgelerine gönderildiğini kaydetti. Karamanoğlu, kıyafetten ziyade, battaniye, kuru gıda, havlu, sabun, hijyen malzemeleri, bebek maması, çocuk maması gibi bağışlara ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, bir süre sonra sokakta yaşayan hayvanların insanlara saldırmaya başlayacağı göz önünde bulundurularak, köpek maması bağışına da ihtiyaç oluğuna işaret etti.

Merkez Lefkoşa’da da yardım toplanıyor
Öte yandan Lefkoşa Türk Belediyesi’nin başlattığı yardım kampanyası da Merkez Lefkoşa’da devam ediyor. TAK muhabirinin Halk Sağlığı Şube Amiri Ali Ecesoy’dan aldığı bilgiye göre, Merkez Lefkoşa’da afet bölgelerine gönderilmek üzere bugün 5. tır hazırlanıyor. Afet bölgelerine bugüne kadar 4 tır gönderdiklerini ifade eden Ecesoy, Merkez Lefkoşa’da da bağışlanan malzemelerin türlerine göre ayrıştırılarak kolilendiğini kaydetti. Ecesoy, Merkez Lefkoşa’da her gün sabah 08.30-19.00 saatleri arasında bağış toplandığını, yarın sabah 08.30-14.00 saatlerinde çalışmalarına devam edeceklerini, Pazar günü ise, açık pazar nedeniyle bağış toplama işlemlerine bir gün ara verilerek, pazartesi kaldıkları yerden devam edeceklerini söyledi. Ecesoy, bağışta bulunmak isteyenlere; afetzedelerin çocuk maması, çocuk bezi, temizlik hijyen malzemesi, battaniye, kuru ve konserve gıda ile soba ihtiyaçları bulunduğunu aktardı.

Güzelyurt Belediyesi ekipleri seferber oldu
Bu arada Güzelyurt Belediyesi tüm Türkiye’yi derinden sarsan iki deprem sonrası gıda-barınma-giyim gibi yaşamsal ihtiyaçların yer aldığı malzemeleri toplamaya devam ediyor.
Güzelyurt Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, 6 Şubat’ta Türkiye’de yaşanan deprem sonucunda bölgede yaşayan vatandaşların acil ihtiyaçlarının karşılanması için yapılan yardımlar Güzelyurt Belediyesi Kolluk Birimi’ne (zabıta) ulaştırılmayı sürdürüyor.
Güzelyurt halkının büyük duyarlılık gösterdiği yardım kampanyası kapsamında toplanan malzemeler (battaniye, giyim, çocuk bezi, çocuk maması gibi) Belediyeye ait araçla deprem bölgesine gönderilmek üzere “Afet Bölgesine Yardım ve Destek Toplama Merkezi”ne teslim ediliyor.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2023, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473