Herkes tüketmeli

Kalbe, kolesterole, kansere, kabızlığa ve cilt güzelliğine iyi gelen semizotunun tam zamanı; üstelik fiyatı çok ucuz

Herkes tüketmeli

Onur ULAĞ
Açık pazarda mevsim sebzelerinden domatesin kilosu bir liraya kadar düşerken, Semizotunun 2 bağı 5 liraya satıldı.
Uzmanlar; kalbe, kolesterole, kansere, kabızlığa ve cilt güzelliğine iyi gelen Semizotu’nun bol bol tüketilmesini öneriyor “Şimdi bunun tam zamanı” diyor.
Semizotu salatalarda kullanıldığı gibi, sarmısaklı yemeği de çok lezzetli oluyor.
Lefkoşa’daki açık pazarda dünkü fiyatlar şöyleydi: Taze Fasulye 15 TL, Böğrülce 15 TL, Limon 10 TL, Kiraz 5 TL, Kayısı 10 TL, Erik 4 TL, Armut 10 TL, Sarımsak 15 TL, Patlıcan 2,5 TL, Kabak 3 TL, Pancar 5 TL, Soğan 5 TL, Patates 5 TL, Acı Biber 10 TL, Dolmalık Biber 2 TL, Şeftali 10, Elma 6 TL, Muz 8 TL, Domates 1TL, Karpuz Tane 5 TL, Salatalık 4 TL, Kavun Tane 5 TL, Taze Soğan 1 TL, Maydanoz 2 TL, Portakal 8 TL, Acur 4 TL, Sarma 5 TL, Şeftali 7 TL, Bamya 15 TL, Üzüm 8 TL…


İşte Semizotu’nun faydaları

Besin değeri yüksek olan semizotunun birçok hastalığa koruyucu etkisi var. Başta C ve A vitaminiolmak üzere pek çok vitamin içeren semizotu, Omega 3 ihtiyacının bir bölümünü de karşılıyor…
Kalbi koruyor
Doymamış yağ asitlerinden; özellikle omega-3 yağ asitleri, a-linolenik asit, EPA, DHA, glutatyon, glutamik asit ve aspartik asit bakımından zengin olan semizotu, kalp damar sağlığını koruyor…
Kolesterolü düşürüyor
İçeriğindeki zengin bileşenler sayesinde hem kolesterolün düşürülmesine yardımcı oluyor hem de kan basıncının dengelenmesinde önemli rol oynuyor.
Hastalıklardan koruyor
Bakteri ve mantar üremesine karşı koruyucu etkiye sahip olduğundan vücudu hastalık yapıcı mikroorganizmalara karşı koruyor.
Kanser hastalarına öneriliyor
Antioksidan etkisinden ötürü bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kanser gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor.
Böbrekte kum ve taşı döküyor
İdrar söktürücü ve toksin temizleyici özelliğe sahip olan semizotunun, böbrekteki kumu ve taşı döktüğü biliniyor…
Kabızlığı önlüyor
Baharın şifalı besini, içerdiği yüksek oranlı lifiyle kabızlığı önlüyor, kabızlık çekenlere bağırsakları çalıştırarak fayda sağlıyor.
Yorgunluk, halsizlik ve depresyona iyi geliyor
İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde, yorgunluk, halsizlik ve depresyona da iyi geliyor.
Formda kalmaya yardımcı oluyor
Düşük kalori ve düşük glisemik indeksi ile kan şekerinin dengelenmesini sağlayan semizotu, formda kalmaya da yardımcı oluyor.
Cildi ve gözü koruyor
Ciltte kuruluk gibi sorunlara fayda sağlayan semizotu, içeriğindeki A vitamini sayesinde göz problemlerine karşı da koruyucu etkiye sahip.
Bağışıklık sistemini güçlendiriyor
Semizotu; A, B1, B2,B6, C, E, niasin, nikotinik asit, beta karoten, riboflavin, folat gibi vitaminlerden ve özellikle K, Ca, Fe, Mg, Na, P, Cu, Zn ve Mn minerallerinden zengin olması sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor.


 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER