banner564
banner622

Önemli bir açılım

Cittaslow üyesi belediyelerin başkanları ile görüşen Bakan Üstel, “Artık yurt dışında tüm ilçeleri ayrı ayrı tanıtacağız” dedi

Önemli bir açılım
banner598

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Cittaslow üyesi Yeniboğaziçi, Mehmetçik, Lefke, Geçitkale ve Tatlısu Belediyelerinin başkanlarını kabulünde, “Artık yurt dışında tüm ilçeleri ayrı ayrı tanıtacağız… Belediyeleri de tanıtımın parçası yapacağız” dedi.
Bilet fiyatlarının makul sevilere gelmesi için bazı girişimler yapacaklarını da duyuran Üstel, “Güney Kıbrıs’ın lobicilik girişimlerine karşı Anavatan Türkiye’nin desteğiyle her platformda Kuzey Kıbrıs’ın varlığını göstermeye devam edeceğiz” dedi.
Verilen bilgiye göre, Üstel, Cittaslow üyeliği bulunan Yeniboğaziçi, Mehmetçik, Lefke, Geçitkale ve Tatlısu Belediye başkanlarını kabul etti.
Kabulde ilk sözü belediye başkanları adına Mehmetçik Belediye Başkanı ve Kuzey Kıbrıs Cittaslow Ağı Başkanı Cemil Sarıçizmeli aldı.
Sarıçizmeli, dünyada 20 ülkeden 280 belediyenin Cittaslow’a üye olduğunu söyleyerek, ülkenin de bu oluşumda yer almasının önemine vurgu yaptı.

Sarıçizmeli talepleri aktardı
Cittaslow’a üye olabilmek için 7 ana kriter bulunduğuna değinen Sarıçizmeli, kültürünü koruyan, geliştiren ve bölge insanına daha güzel bir yaşam sunan Cittaslow felsefesinin ülke turizmine de yararlı olacağını söyledi.
Cittaslow’a ilk olarak Yeniboğaziçi Belediyesi’nin üye olduğunu belirten Sarıçizmeli daha sonra Lefke, Mehmetçik, Geçitkale ve Tatlısu Belediyelerinin de üye olarak birliğe katıldığını hatırlattı.
Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi’nin her yıl bahar ve güz dönemlerinde toplandığını anlatan Sarıçizmeli, en son toplantının Çin’de yapıldığını ve güz döneminde toplantının KKTC’de yapılması yönünde karar üretildiğini söyledi.
Toplantının 6-10 Kasım tarihlerinde yapılmasının planlandığını belirten Sarıçizmeli, toplantıya 20 ülkenin temsilcilerinin katılacağını ifade etti.
Bakanlık ve hükümetten destek taleplerini de dile getiren Sarıçizmeli, Cittaslow turizmi hakkında teknik destek ve iş birliği talebinde de bulundu.

Üstel: Bilet fiyatları makul olacak
Ünal Üstel, uluslararası alanda ülkeyi başarıyla temsil eden tüm belediye başkanlarına teşekkür etti.
Geçmiş bakanlık döneminde Cittaslow’un yaygınlaşması için çaba sarf ettiğini belirten Üstel, “Bir olan üyelik sayısının 5’e çıktığını görmek memnuniyet verici” diye konuştu.
Turizmin ülkenin lokomotif sektörü olduğunu anımsatan Üstel, turizmde çeşitlilik olmasının önemine vurgu yaptı, ambargolar yüzünden ve direkt uçuşların olmaması nedeniyle sıkıntılar yaşadıklarını belirtti.
Bilet fiyatlarında pahalılık yaşandığını da dile getiren Üstel, fiyatların makul sevilere gelmesi için bazı girişimler yapacaklarını vurguladı.
Yurt dışı tanıtımlarında tüm ilçeleri ayrı ayrı tanıtmak gibi düşünceleri olduğunu söyleyen Üstel, böylelikle belediyeleri de tanıtımın bir parçası yapacaklarını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473