banner564
banner556

4’lü zirve Atina’da

Afrodit yatağının paylaşılması konusu Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve ABD tarafından ele alınacak

banner611
4’lü zirve Atina’da
banner598
banner616

Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, ABD, İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın katılımıyla dörtlü zirvenin Atina’da gerçekleşeceğini ve Afrodit yatağına ilişkin önemli kararların alınabileceğini söyledi. 
Politis gazetesine göre; Lakktoripis, bir anma etkinliğinde, enerji konusundaki gelişmeler hakkında kendisine sorulan soruları yanıtladı.
Lakkotripis, Rum Bakanlar Kurulu’nun  “Afrodit” yatağından faydalanma ruhsatı vermesinin beklendiğini ifade etti. 
Rum Bakanlar Kurulu’nun ileriki günlerde, gerekli kararları derhal alması amacıyla, TOTAL ve ENI şirketleri (7’inci parsel konusunda) ile anlaşmalar konusunda ise, şu anda  anlaşmaların teknik ve hukuki açıdan incelenmesi sürecinde olduklarını ifade eden Lakkotripis, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki 12’nci parselde yer alan “Afrodit” yatağından faydalanılması konusunda, ortak kabul edilebilir bir kalkınma planına varmak amacıyla konsorsiyum (Noble-Delek) ile istişarelerde bulunduklarını söyledi. 
Lakkotripis, bu kalkınma planının, sonuçlanmasının ardından, ilgili ruhsatları vermesi için Bakanlar Kurulu’na sunulacağını belirtti. 
Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve ABD Enerji Bakanlarının bir araya geleceği Atina’daki dörtlü zirve konusunda ise Lakkotripis, dörtlü zirvenin tarihinin belirlenmesinin beklendiğini söyledi. 
Lakkotripis, bu görüşmenin ayrıntılarının henüz netleşmediğini, ileriki günlerde bunun tamamlanmasının beklendiğini ifade etti. 
Lakkotrpipis açıklamaları çerçevesinde ayrıca, AB ve ABD’nin gözlemci olarak katılacağı, bölgedeki 7 ülkenin “East Med Gas Forum” buluşması için gelecek hafta Kahire’ye gideceğini söyledi. 
Lakkotripis, “East Med Gas Forumu”nun bu 7 ülkenin, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarının kalkınmasına ilişkin işbirliğinde bulunması adına işbirliği platformunu teşkil ettiğini de ifade etti.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473