banner556

Hüdaoğlu: Bu anlayışla sağlıkta reform olmaz

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Suphi Hüdaoğlu, hükümet yetkililerinin sağlığa yönelik bakış açısı ve sağlığa ayrılan % 6.6’lık bütçe ile sağlıkta reform yapılmasının imkansız olduğunu vurguladı. Hüdaoğlu, “Doktorların neden eylem yaptığını anlamak istemeyen bir siyasi anlayış ve sağlığa ayrılan bu bütçe ile değil reform yapmak, sağlık alanında değişim bile başlatılamaz” dedi.

Hüdaoğlu: Bu anlayışla sağlıkta reform olmaz
TDP’den yapılan açıklamaya göre, sağlık alanında değişim, dönüşüm gerçekleştirmek için en azından % 15’lik bir bütçe gerektiğini belirten Hüdaoğlu, bundan daha önemlisinin yetkili kişilerin anlayışları olduğunu, doktorların yıllardır ortaya koyduğu görüşleri dikkate almayan, neden eylem yaptıklarını dahi anlamakta zorlanan zihniyetlerle bir yere varılamayacağını kaydetti.
Sağlık alanında yapılması gerekenlerin belli olduğu belirten Hüdaoğlu, meslek örgütleri tarafından da kabul gören, kamuda çalışan doktorların maaşlarının iyileştirilerek, tam gün uygulamasına geçilmesi, eş zamanlı olarak da Genel Sağlık Sigortası, Döner Sermaye Yasası, Hasta Hakları Yasası, Sağlık Çalışanları Değişiklik ile Özel Hastaneler Değişiklik Yasa Tasarıları’nın yaşama geçirilmesi gerektiğini ifade etti.
Sağlıktaki sorunların yıllardır bilinmesine rağmen, gerekenlerin yapılmaması nedeniyle sorunların artık kangren haline geldiğini, kamu doktorları bir bir istifa ederken, hekimlerin eylem için sokağa inmek zorunda kaldıklarını belirten Hüdaoğlu, yaşanan gelişmelerin ardından bugüne kadar yapması gerekenleri yapmayan hükümetin sağlıkla ilgili Ad-Hoc Komite kurma kararı aldığını, ancak çok da umutlu olmadıklarını belirtti.

Suyu yönetecek yeteneğimiz var
Suyun yönetimine yönelik değerlendirmelerde de bulunan Hüdaoğlu, toplum olarak suyu yönetecek mühendis ve organizasyon yeteneğimizin mevcut olduğunu belirtti.
Geçtiğimiz günlerde KTMMOB yöneticilerinden su kurumu hakkında teknik bilgi aldıklarını anımsatan Hüdaoğlu, Geçitköy’den çıkacak suyun arıtmaya verileceğini, oradan da belediyelerin su depolarına aktarılacağını, bu işlemlerin oluşturulacak su kurumu denetiminde yapılacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2015, 11:59
banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner472