banner556

Hükümeti eleştirdi

HP Milletvekili Rogers PCR ve antijen testleriyle ilgili kararların kaosa neden olduğunu söyledi

Hükümeti eleştirdi

Halkın Partisi (HP) Milletvekili Jale Refik Rogers, PCR ve antijen testleriyle ilgili hükümetin karar değişikliklerinin “kaosa” neden olduğunu söyledi.
Rogers konuyla ilgili yazılı açıklamasında, Başbakan Ersan Saner’in testlerin aşısızlara ücretli, aşılılara ücretsiz olacağını açıklamasına rağmen Resmi Gazete’de herkese ücretli olacak şekilde bir kararın yer aldığını ifade etti.
Gelen tepkiler üzerine bu kararın da değiştirilerek aşılılara ücretsiz hale dönüştürüldüğünü ifade eden Rogers bugün itibariyle hâlâ halkın ne yapacağını bilmediğini, açıklamaların bir kafa karışıklığına yol açtığını anlattı.
Televizyon programına katılarak gündemi değerlendiren Rogers, “En üzücü olan hükümetin, iyi giden bir sistemi yerle bir etmiş olmasıdır. Yönetememelerinin cezasını halk çekiyor. Bu şekilde yönetilmeyi kesinlikle hak etmiyoruz” dedi.
Testlerin ücretli olmasının Maliye Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasındaki bir anlaşmazlıktan doğduğunu belirten Rogers, şöyle devam etti:
“Maliye Bakanı’nın, testlerin nereden gelip kime yapıldığının kanıtlanamadığını, yüksek bir bedeli olduğunu ve bunu ödeyemeyeceklerini söylemesiyle birlikte bu tartışma başladı. Üzülerek söylemek isterim ki; biz parti olarak mart ayında Cumhuriyet Meclisi’nde Sağlık Bakanı’nı bu konuda uyarmıştık ve bazı sorular yöneltmiştik.
Yetkilendirilen bazı özel laboratuvarların PCR testlerinde havuzlama yöntemiyle daha az test kiti kullanarak daha fazla test yapmak için bazı kısa yollar denediğini ve bunun testlerin güvenilirliğini düşürmekle birlikte halk sağlığını tehdit ettiğini, bu laboratuvarların denetlenmesi gerektiğini Sayın Bakan’a söylemiştik.
Bakan da bunu bildiğini, bu sorunu çözmek için de ilgili laboratuvarlara ilişkin adım atacağını belirtti ama hiçbir adım atılmadı. Sağlık Bakanı sadece test sayısının artırılmasıyla övünerek bu süreçte üç maymunu oynadı. Geldiğimiz noktada, PCR’daki ‘yönetememeyi’ düzgün çalışan antijen testlerine de yansıtarak sistemi tamamen kilitlediler. Antijen testlerin uygulamaya girmesi, kişilerin kısa sürede sonuç almasını sağlayan, halkın kısa sürede ve kolaylıkla test yaptırmasının önünü açan güzel bir uygulamadır. Kimseyle konuşmadan ani bir kararlar antijen testleri eczacıların da yapabileceğine dair bir kararı Resmi Gazete’de yayımladılar. İşleyen bir sistemi bozdukları gibi laboratuvar çalışanlarıyla eczacıları da karşı karşıya getirdiler. Hükümet plansız aldığı kararla, sağlığın temel direği olan iki saygın meslek grubunu da birbirine düşürdü.
Herhangi bir planlama olmadan ortaya atılan bir karardır. Doğru olan meslek gruplarıyla bir araya gelerek konuşarak bir planlama yaparak karar almaktı. Özveriyle çalışan birçok insanı ortada bırakarak bir kaos ortamı yarattılar.” 

banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner474