İhaleler mercek altında

YDP’nin önerisiyle Cumhuriyet Meclisi’nde Kıb-Tek’le ilgili araştırma komitesi kurulmasına, muhalefet de iktidar da onay verdi

İhaleler mercek altında
banner432

 Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu dün, yasama ve denetim gündemiyle toplandı.

Meclis Başkan Vekili Zorlu Töre başkanlığında toplanan Genel Kurul, Sivil Havacılık Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasa Tasarısı ve Birleştirilmiş Güvenlik Kamu Görevlileri (Değişiklik No:2) Yasa Tasarısı’nı ele aldı.
Cumhuriyet Meclisi’nde Kıb-Tek’le ilgili ihalelerin araştırılması için komitesi kuruluyor.  
YDP Genel Başkanı ve Gazimağusa Milletvekili Erhan Arıklı, Cumhuriyet Meclisi’ne Kıb-Tek ile ilgili araştırma komitesi kurulması önergesi sundu. Önergeye iktidar da muhalefet de evet dedi. Önerge oy birliği ile kabul edildi. İlk sözü öneri sahibi Erhan Arıklı aldı.

Arıklı: Tespit var ama netice yok
Arıklı, bu önergenin açılmasında hiçbir dönemi ve siyasi partiyi suçlamadığını, kimseyle hesaplaşma niyetinde olmadığını söyledi.  
İhalelerle ilgili Sayıştaylığın denetim raporları olduğunu belirten Arıklı, “Kıb-Tek’le ilgili 10’un üzerinde denetim raporu var. Hukuksuzluklar ve usulsüzlükler tespit edildi ama hiçbiri neticelenmedi. Kıb-Tek’te yapanın yanına kalan bir sistem var. Kurum sürekli olarak zarara uğratılıyor, batağa sürükleniyor” görüşünü dile getirdi.
Jeneratör alımı konusuna değinen Arıklı, geçtiğimiz hükümet döneminde fiyata karşı çıktıklarını anımsattı, “Biz sessiz kalsaydık ihaleye ilk haliyle çıkılsaydı kurum yaklaşık 9 milyon Euro zarara uğrayacaktı” şeklinde konuştu.
Arıklı, konuşmasında yargıyı, polisi, görevini yapmamakla suçladı. 
“Gelin bir komite kuralım, araştıralım, bu kurumun içinde ne var ne yok öğrenelim” diyen Arıklı, bu araştırma önergesini geçtiğimiz yıl UBP ile birlikte verdiklerini anımsattı.
Erhan Arıklı, araştırma komitesinin raporlarının tozlu raflarda kalmamasını da diledi.

Özyiğit: Her zaman evet deriz
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, usulsüzlükleri araştırmak için kurulacak komitelere her zaman “evet” diyeceklerini kaydetti.
Özyiğit, “Araştırmalar yapılıyor ama bir sonuca varılamıyor. Sıkıntı burada. KTHY konusunda da başka konularda da, Mecliste komiteler kuruldu. Hangisinin sonucu buralara geldi? Bunun akıbeti de diğerlerine benzemesin” dedi.

Özersay: İddialar araştırılmalı
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bu araştırma önergesinin açılmasına HP olarak destek vereceklerini söyledi, daha önceki hükümetin bu öneriye zamanlaması açısından evet demediğini söyledi. 
Kıb-Tek’teki yakıtın niteliği konusunda soru işaretleri olduğunu söyleyen Özersay, bu konuda ve diğer konularda iddialar olduğunu, bunların araştırılmasına bir itirazları olmayacağını kaydetti. 
Özersay, bu sürecin bazı milletvekillerinin üzerine kalmamasını istedi ve siyasi partilerin başkanlarından vekillerine çağrı yapmasını talep etti. 


Akansoy: Gerekli desteği vereceğiz
CTP milletvekili Asım Akansoy, Kıb-Tek’in önemli bir kurum olduğunu, ihale usulsüzlüğünün ortaya çıkması için gerekli desteği vereceğini söyledi.
Araştırma komitelerinin kurulduğunu, sonuçların kamuoyu baskısından öteye geçemediğini kaydeden Akansoy, “Burada yapılan çalışmalar savcılık tarafından dikkate alınmalı” dedi.
Önergedeki “İhale usulsüzlükleri” ifadesinin düzeltilmesini isteyen Akansoy, henüz araştırma yapılmadan böyle bir sonuca varılamayacağını söyledi. 

Taçoy: Araştırma yapılsın
Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, önergeye “hayır” demeyeceklerini söyledi. 
Taçoy, “Peşin olarak hüküm getirmeyin, araştırma yapılsın. Bunu takip edelim. Gerekirse polisi de göreve çağıralım. Buna bakan olarak ihtiyacım var. Kıb-Tek’teki sistemde muhakkak polisiye tedbirlerin alınması gerek” dedi.
Taçoy, “Mal Varlığı Bildirim Yasası yeni şekli ile geçirilmeli. Toplumun temizliği için bir şey konuşacak ve yapacaksak bunu yapalım. Yasaya ceza da koyalım” dedi.
Akaryakıt ihalesine değinen, bunun uluslararası bir ihale olduğunu, hükümet değişikliği nedeniyle ihalenin geciktiğini belirten Taçoy, “Sistem nedeniyle gecikme oldu. Art niyete araştırma komitesi karar versin” şeklinde konuştu.

Saner: Araştırmalara ret oyu vermedik
UBP milletvekili Hamza Ersan Saner, UBP olarak Meclis’te açılmak istenen hiçbir araştırma önergesine ret oyu vermediklerini söyledi.
TDP Genel Başkanı Özyiğit, yerinden söz alarak, “Kaç tanesini sonuca ulaştırdınız?” diye sordu.
Saner, komiteye katılımın önemli olacağını söyledi, bu eleştiride bulunanların katılımı da takip edeceklerini söyledi. 
“Usulsüzlükleri yapan da yaptıran da bu ülkede”  diyen Saner, gerçeklerin ortaya çıkmasını istediklerini söyledi. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner472

banner460