banner564
banner556

‘İki kardeş ülkeyiz’

Kuzey Kıbrıs’tan giden heyeti kabulünde konuşan Türkiye İçişleri Bakanı Soylu, “Kıbrıs meselesi, bizim milli davamızdır' dedi

banner611
‘İki kardeş ülkeyiz’
banner598
banner616

 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Merkez Kaymakamı Ahmet Arslan ve beraberindeki kaymakamları kabul eden ve açıklamalarda bulunan Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin bizim için ayrıcalıklı bir yeri vardır. Kıbrıs meselesi, bizim milli davamızdır' dedi. Soylu, bundan sonra’ iki kardeş’ ülkenin kalkınması ve iş birliğinin gelişmesi için ellerinden gelen bütün gayreti göstereceklerini ifade etti.

Bakan Soylu, Mesleki ve Kültürel Gelişim Gezisi kapsamında Türkiye'ye giden KKTC Merkez Kaymakamı Ahmet Arslan ve beraberindeki kaymakamları makamında kabul etti.
Soylu, Kuzey Kıbrıs'tan giden heyetin, Türkiye'de bulunmasını çok önemsediklerini belirterek, "Gerek Sayın Ankara Valimiz gerek Çankaya Kaymakamımızla yaptığımız görüşmelerle iki ülkedeki mülki idare sistemini karşılaştırma imkânını bulduğumuzu, verimli bir tecrübe paylaşımını da yaptığınıza inanıyorum” dedi.

Benim ayrı bir Kıbrıs sevgim var
Bakan Soylu, KKTC ve Kıbrıslı Türklerin kendileri için ayrıcalıklı bir yeri olduğunun altını çizerek, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin bizim için ayrıcalıklı bir yeri vardır. Kıbrıs meselesi bizim milli davamızdır" dedi. Soylu bu kapsamda KKTC'nin her konuda gelişmesi için ortak çalışma ve protokollere imza attıklarını hatırlattı.
Bundan sonra iki kardeş ülkenin kalkınması ve iş birliğinin gelişmesi için ellerinden gelen bütün gayreti göstereceklerine vurgu yapan Soylu, şöyle devam etti:
"Burada gerçekleştirdiğiniz çalışmaların sizin de mesleki hayatınızda çok önemli katkılar sağlayacağını inanıyorum. Ayrıca, arkadaşlarıma da söyleyeceğim, dönem dönem yaptığımız seminerlerin sizlerden de bir veya iki arkadaşın katılması hususunu özellikle bizim eğitim dairemizden arzu edeceğim. Burada gerek dünyadaki gelişmeler olsun, gerek mülki idare sistemindeki birtakım atılan adımlar böyle iç içe olmalıyız.”
Soylu, “Kıbrıs, Türkiye için de bir başkadır. Benim ayrı bir Kıbrıs sevgim var. Kıbrıs, Akdeniz'de bir cennettir. Hem kıymetini biliyoruz hem oradaki standardın daha yükselmesi için de elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye bizim için vazgeçilmez
KKTC Merkez Kaymakamı Arslan da ziyaretin son günü itibariyle mülki idare açısından çeşitli bilgiler edinerek deneyimler ve paylaşımlarda bulunduklarını ifade etti.
Bu ziyaretin her iki ülke açısından çok önem arz ettiğine dikkati çeken Arslan, "İlk kez biz Kıbrıs'ta bütün kaymakamlarla birlikte bir ziyaret, bir mesleki gelişim programı yaptık. Tabii ki Türkiye bizim için vazgeçilmez, her sabah kalktığımızda Türkiye haberlerini takip eden insanlarız. Türkiye Cumhuriyeti bizim için çok önemli. Onun varlığı, birliği ve gücü olduğu sürece bizler her zaman güçlüyüz." dedi.
Bu açıdan da en yakın modelin Türkiye Cumhuriyeti olduğunun altını çizen Arslan şöyle devam etti:
"Gezip, inceleme ve bu inceleme sonrasında elde ettiğimiz fikirleri, bilgileri, belirlemiş olduğumuz vizyonu ülkemizde azami şekilde faydalanmak arzusundayız. Özellikle 15 Temmuz'un Türkiye Cumhuriyeti açısından çok ciddi bir dönüm noktası olduğunu biz bir kez daha Özel Harekâtın bizi ağırlamış olduğu ziyarette çok iyi anladık. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak şunu çok iyi biliyoruz, ancak Türkiye Cumhuriyeti varsa biz varız. Bunu her fırsatta görüyoruz." 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner474