İkinci adım

Güneye kaçan Gökhan Naim’in katili Türk tarafına iade edildi

İkinci adım

 Güney Kıbrıs’a kaçan iş insanı Gökhan Naim cinayetinin katil zanlılarından Azmad Ali, dün KKTC’ye iade edildi.

İki Toplumlu Suç ve Suça İlişkin Konular Teknik Komitesi’nin girişimleri sonucu dün öğlen saatlerinde iade edilen zanlı polis tarafından gözaltına alındı.
Kıbrıslı Türk sanatçı Hasan Işık Özgöçmen cinayeti zanlısı Pakistan Uyruklu Muhammad Salman’ı 14 Haziran 2019 tarihinde Türk makamlarına iade eden güney, ikinci adımı da atmış oldu.
KKTC polisi tarafından gözaltına alınan Azmad Ali, dün öğleden sonra Lefkoşa’da mahkemeye çıkarılarak hakkında 3 gün tutukluluk emri alındı.

Burada yargılanabilecek 
İş insanı Gökhan Naim cinayetinin katil zanlılarından Azmad Ali, İki Toplumlu Suç ve Suça İlişkin Konular Teknik Konular Teknik Komitesi’nin yürüttüğü çalışma sonucunda dün saat 12.30’da Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü aracılığıyla adli makamlarına teslim edildi.
Cinayetin ardından Güney Kıbrıs’a kaçtığı tespit edilen Azmad Ali, komitenin devreye girmesi ve Rum polisine aktarılan bilgiler sonucunda Güney Kıbrıs’ta Larnaka Havaalanı’ndan kaçmaya çalışırken yakalanmış ve “sahte kimlik kullanmak” suçlamasıyla kısa süreli hapis cezasına çarptırılmıştı.
Güney Kıbrıs’taki mahkûmiyetini tamamlayan zanlının, komitenin bir süredir yürüttüğü çalışma çerçevesinde önceden kararlaştırıldığı gibi kuzeye iade edildiği açıklandı.
İki Toplumlu Suç ve Suça İlişkin Konular Teknik Komite Eş Başkanı Hakkı Önen yazılı açıklamasında, BM Barış Gücü aracılığıyla dün KKTC polisine teslim edilen zanlının böylelikle KKTC’de Gökhan Naim cinayetinden dolayı yargılanmasının mümkün hale geldiğini duyurdu.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın konuyu en başından beri yakinen ve bizzat takip ederek, BM ile gerekli koordinasyonun kurulmasını ve KKTC adli makamlarının devrede olmasını temin ettiğini belirten Önen, Başbakan’la da istişare içinde sürecin başarıyla tamamlanmasının sağlandığını bildirdi.

Bir zanlı da güneye teslim edildi
Bu arada adı bir cinayete teşebbüs olayına karıştıktan sonra Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye kaçan Miroslav Balazovjecp adlı zanlının da yine komitenin ortak çalışması çerçevesinde 28 Temmuz’da Güney Kıbrıs polisine teslim edildiği açıklandı.
İki Toplumlu Suç ve Suça İlişkin Konular Teknik Konular Teknik Komite Eş Başkanı Hakkı Önen, KKTC yargısı tarafından “kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde bulundurmak” suçlamasıyla hapis cezasına mahkûm edilen Miroslav’ın, KKTC’deki cezasını tamamladıktan sonra Güney Kıbrıs’a iade edildiğini kaydetti.
Önen, “Komitemizin işbirliği sonucunda zanlıların 12 gün arayla karşılıklı olarak iade edilmelerinin, adaletin sağlanmasına ve her iki tarafta kamu vicdanının rahatlatılmasına hizmet etmesini umarken, benzer suçları azaltacak bir caydırıcılık oluşturmasını temenni ederiz” ifadelerini kullandı.

Olayın geçmişi
Gesfi Döviz Bürosu sahibi iş insanı 52 yaşındaki Gökhan Naim, 13 Mart’ta saat 18.00 sıralarında Lefkoşa Ortaköy bölgesindeki evinin önünde tabancayla vurulmuştu. Naim, ağır yaralı olarak kaldırıldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirmişti. Katiller, içinde 112 bin Sterlin, 170 bin Euro ve 800 bin TL olduğu tespit edilen para çantasını da alarak kaçmış, cinayette kullanılan tabanca ve araç daha sonra bulunmuştu. Polis tutuklamalar da yapmıştı.

Karşılıklı adımlar atılıyor
Bu arada Kıbrıslı Türk sanatçı Hasan Işık Özgöçmen cinayeti zanlısı Pakistan Uyruklu Muhammad Salman’ı 14 Haziran 2019 tarihinde Türk makamlarına iade eden güney, ikinci adımı da atmış oldu.
İki kesim arasında 2019 yılı Haziran-Ağustos ayları arasında iki kez iade işlemi gerçekleşirken, Türk makamları işledikleri cinayetin ardından kuzeye kaçarak Tatlısu’da alınan ihbar üzerine yakalanan Gürcü asıllı 4 zanlının ardından Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye kaçan Miroslav Balazovjecp adlı zanlıyı da teslim etti.
Gürcüler 14 Haziran’da Miroslav Balazovjecp ise 28 Temmuz’da Rum tarafına iade edildi.  

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER