‘İktidara kilitlendik’

banner453

Erhan Arıklı, anketlerde oylarının yüzde 25 civarında olduğunu ve Meclis’e en az 15 milletvekili sokmayı hedeflediklerini belirtti

‘İktidara kilitlendik’
banner432

Şebnem Özerdem FASLIGİL    
Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, muhtemel bir seçime en hazır partinin YDP olduğunu belirterek, “İktidar olmaya kilitlendik” dedi. 
Üye sayılarının 6 bin 500’e ulaştığını bunu 7 bin 500 daha sonra da 10 bine çıkarmak hedefinde olduklarını ifade eden Erhan Arıklı,  “Bugünkü oy oranımızın yüzde 17-20 arasında olduğu yönünde tespitlerimiz var. Bu bizim için yeterli bir rakam değil bunu mutlaka yüzde 25’lere ulaştırmamız lazım. Bunun karşılığında da 15 civarı milletvekili bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
Mecliste olup denenmeyen tek parti olarak YDP’nin halkın umudu haline geldiğini vurgulayan Arıklı “Bir şans da bunlara verelim diyen ciddi bir kitle var” diyerek, bu nedenle hazırlık yaptıklarını, tüzük değişikliğine giderek “Gölge Kabine” oluşturup iktidara hazır olacaklarını söyledi.
TC-KKTC Ekonomik protokolünün imzalanmamasının ciddi sıkıntılar yaratmakta olduğunu belirten Erhan Arıklı, “Hükümetin hazırlayıp Türkiye’ye gönderdiği taslak Türkiye’nin murat ettiği ve zaman zaman bize önerdiği ve geçmişte imzalanan protokollerden farklı, muğlak, hiçbir amacı ve hedefi olmayan bir taslak. Türkiye’nin bunu imzalayacağını sanmıyorum” dedi.

“Protokol imzalanmazsa başbakan istifa etmeli”
Ekonomik protokolün söylendiği gibi imzalanmaması halinde Başbakan’ın Mayıs sonu itibarıyla istifasını vermesi gerektiğini söyleyen Arıklı, “Bu yapı daha fazla belirsizliği kaldıramaz” ifadesini kullandı.
BM’nin Kıbrıs konusunda artık ‘son oyun’ ilan edeceğini veya Kıbrıs konusunda bundan sonra insiyatif üstlenmeyeceğini deklere edeceği değerlendirmesinde bulunan Erhan Arıklı, Kıbrıs meselesi ve müzakerelerin uzunca bir süre buzdolabına konulacağını düşündüğünü söyledi. 
Arıklı, “Şu anda mecliste 35 milletvekili federasyon konusunda tavrını net olarak ortaya koydu. Başka alternatiflerin öngörülmesi gerektiğini söyleyen bir milletvekili çoğunluğu var. Seçilecek yeni cumhurbaşkanı bu parlamenter çoğunluğu da arkasına alarak Türkiye ile istişare içinde yeni hedef belirleme durumunda olacak. Buna biz ‘B Planı’ diyoruz. B Planı uygulamaya konacak” dedi. 

3’üncü milletvekilinin kaybı…
Seçimlerde iki milletvekili çıkardıklarını, üçüncü milletvekilinin “alengirli oyunlarla ellerinden alındığını” belirten Erhan Arıklı,  “Şikayet etme hakkımız yok çünkü şikayet edebilmek için sandıklara hakim olmamız gerekiyordu. Sandıklara hakim olamadığımız için itiraz etme durumumuz da yoktu. Üçüncü milletvekilliğini göz göre göre kaybettik” ifadelerini kullandı. 
Bunu bildikleri için şimdiden bu konuda tedbir almakta olduklarını, Genel Sekreter başkanlığındaki bir ekibin seçim olmamasına rağmen sandık görevlilerini şimdiden belirlemekte olduğunu kaydeden YDP Genel Başkanı Arıklı, “Ada çapındaki 800’e yakın sandığın görevlilerini şimdiden belirleme kampanyası başlattık” diye konuştu.

“Kök Kıbrıslılar da geliyor”
Başlarda bir algı operasyonu olduğunu ve bunu büyük oranda ortadan kaldırdıklarını vurgulayan Arıklı, “ ‘Bunlar  Türkiyelilerin partisi’ ‘Bunlar ayrımcı parti ‘ ‘bunlar geldiklerinde bölücülük ayrımcılık yapacaklar ‘ gibi algılar vardı. Özellikle rakiplerimiz bu algıyı yarattı. Bunu kaldırdık. Artık kök Kıbrıslı kardeşlerimiz de yoğun bir şekilde partimize geliyorlar. Her gün en az iki üç tane kök Kıbrıslı yeni kardeşimiz partiye üye oluyor. Üst kademede yer alan bir sürü kök Kıbrıslı kardeşimiz de var” dedi.

KKTC’ye Başkanlık Sistemi
Başkanlık sistemi söylemlerine de açıklık getiren YDP Genel Başkanı Arıklı, dünyada çeşit çeşit başkanlık sistemleri olduğuna işaret etti.
ABD, Güney Kıbrıs, Türkiye, Güney Kore gibi ülkeleri örnek gösteren Arıklı, her devlet kendine  uygun sistem kurduğunu söyledi. 
“Bize en uygun sisten Güney Kıbrıs’taki sistem” diyen Arıklı, bir Başkan olup belirli sürelerde seçilmesi, meclisin görevinin yasa yapmakla sınırlı, yasama yürütme ve yargının tamamen bağımsız olması, bakanları Başkan’ın ataması ve halka hesabı Başkan’ın vereceği bir sistem önerdiğini anlattı.
“Demokratik parlamenter sistem ada ülkesinde bizi buraya kadar getirebildi” diyen Arıklı, parlamenter sistemin daha ileriye taşınamayacağını acil sistem değişikliği gerektiğini belirtti.

 “Lute’un temas yapmasına gerek yoktu..”
Kıbrıs sorunu konusuna da değinen YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, BM Genel Sekreteri’nin geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un adada temas yapmasına gerek olmadığını, Lute gelmeden iki tarafın da olmazsa olmaz şartlarını ortaya koyduğunu ifade etti.
Arıklı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, sıfır asker sıfır garanti ve siyasi eşitlik olamayacağını söyleyerek kendini bağladığını, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da siyasi eşitliğin olmazsa olmaz olduğunu söylediğini, TC Dışişleri Bakanı’nın da güvenliğin her zamankinden daha önemli olduğunu ifade ettiğini anlattı.


YDP, Dipkarpaz’da kahvaltı yaptı
Öte yandan Yeniden Doğuş Partisi haftalık kahvaltı toplantısını dün Dipkarpaz köyünde gerçekleştirdi. Kahvaltıda konuşan İskele İlçe Başkanı Aykut Günel, İskele bölgesinde ki çalışmalara hız kesmeden devam ettiklerini söyleyerek, "Hedefimiz YDP yi İskele bölgesinde birinci parti yapmak" dedi.
Etkinlikte ayrıca, Genel Sekreter Turan Büyükyılmaz ve Genel Başkan Erhan Arıklı da birer konuşma yaptı. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER