banner564
banner556

İlkelerde uzlaşıldı

Koalisyon protokolünün hazır olduğunu belirten Erhürman, hükümetin en geç hafta başına kadar kurulacağını belirtti

İlkelerde uzlaşıldı
Gözde Süreç SARI
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ı kabul ederek, hükümeti kurma görevini tevdi etti.
Bir süredir yürütülen çalışmalarda CTP, HP, DP, TDP arasında dörtlü bir koalisyon kurulabileceğinin anlaşıldığını dile getiren Akıncı, ülkede birçok sorunun acil çözüm beklediğine işaret ederek, gecikmeksizin yeni hükümetin kurulmasını rica etti. 
Akıncı, koalisyon ortaklarına yarışmacı değil dayanışmacı bir tavırla yol almaları tavsiyesinde bulundu. 
Akıncı, dört partili koalisyonun ülkede ilk kez deneneceğini ancak Avrupa ülkelerinde, parlamenter demokrasi ile yönetilen ülkelerde sıklıkla çok partili koalisyonların kurulduğunu söyleyerek, “Hükümetlerin uzun süreyle kurulamadığı durumlar da yaşanır ama ülkede hükümet olmadığı anlaşılmaz bile çünkü sistem oturmuştur ve tıkır tıkır işler. Bizim ülkemizde de bunu başarmak lazım” dedi. 

“Ağır bir sorumluluk yüklendik…”
Hükümeti kurma görevini alan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, hedeflerinin ülkede kucaklayıcı, birleştirici, kimseyi ötekileştirmeyen, toplumun tamamına hitap eden, toplumun hak ettiği hizmetleri almasını sağlayan, eşitlikçi, özgürlükçü, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne bağlı bir hükümeti bir an önce kurmak olduğunu kaydetti. 
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da dörtlü koalisyonun bugüne kadar ülkede denenmediğini, Avrupa’da ise bu tarz koalisyonların kurulduğunu belirtti. 
Erhürman, “Ağır bir sorumluluk yüklendiğimizi çok önemli görevlerin bizi beklediğini biliyoruz. Dört parti lideri olarak belli ilkeler üzerinde uzlaşmış durumdayız. En çok önemsediğimiz şeylerden biri de bu dört parti meselesini çok da önemsemeyip ilkeler üzerinde uzlaşmadır” dedi. 
Hükümette kimlerin hangi bakanlıkları alacağı meselesini çok da fazla önemsemediklerini dile getiren Erhürman, hükümetin bir bütün olarak çalışacağını, hangi bakanlıkta ne yapıldığından bağımsız olarak bütün sorumluluk ve yetkinin hükümetin tamamında olacağını belirtti. 
Erhürman, hedeflerinin ülkede kucaklayıcı, birleştirici, kimseyi ötekileştirmeyen, toplumun tamamına hitap eden, toplumun hak ettiği hizmetleri almasını sağlayan, eşitlikçi, özgürlükçü, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne bağlı bir hükümeti bir an önce kurmak olduğunu kaydetti. 
Erhürman, hükümeti bekleyen acil görevler olduğunun bilinciyle hızlı bir şekilde sonuç alıp kısa sürede hükümeti oluşturma hedefinde olduklarını söyledi. 

“Temel ilkeler konusunda uzlaşı içindeyiz”
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşmesinin ardından basına açıklamada bulunan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Cumhurbaşkanının hükümeti kurma görevini kendisine tevdi ettiğini belirtti. 
Erhürman, önemli olanın kaç parti ile koalisyon kurulduğu değil, ilkeler üzerinde uzlaşma olduğunu, baştan beri koalisyonun temelini oluşturacak ilkeler konusunda uzlaşı içinde olduklarını kaydetti. 

 “Koalisyon protokolü hemen hemen hazır….”
Hedeflerinin bu hafta sonuna kadar en kötü ihtimalle hafta başına kadar nokta koymak olduğunu dile getiren Erhürman, Cumhurbaşkanına teşekkür etti. 
Erhürman, koalisyon protokolünün hemen hemen hazır olduğunu, hükümet programının yazılacağını hedeflerinin en kısa sürede tamamlamak olduğunu kaydetti. 

“Gerginlik aşılmalı…”
Yaşanan gerginliğin bir an önce aşılması ve toplumun tamamını kucaklayan bir yapının ortaya çıkması gerekliliği üzerinde uzlaşıldığını dile getiren Erhürman, hem cumhurbaşkanı hem de siyasi partilerle bu konuyla ilgili görüşmelerinin devam edeceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2018, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner474