banner564
banner556

İstihdamda yeni model

Bakan Sucuoğlu, KKTC’deki nitelikli iş gücünü geliştirmek için Türkiye’deki İş-Kur ile işbirliğine gidileceğini söyledi

banner611
İstihdamda yeni model
banner598
banner616

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu dün, Hür-İş Federasyonu temsilcileriyle görüştü.
Sucuoğlu görüşmede yaptığı konuşmada, kayıt dışılığı en düşük seviyeye getirecek önlemler üzerinde çalıştıklarını, af yanında kapsamlı bir tüzük çalışması da yaptıklarını açıkladı.
Bakanlık bürokratlarının Ankara’da temaslar yaptığını bildiren Sucuoğlu, istihdam alanında otomasyon projesi geliştirilmesi ve KKTC’ye İş-Kur üzerinden nitelikli iş gücü getirtilmesi konusunda iş birliğine gidilmesi için ilerleyen günlerde teknik heyetlerin bir araya geleceğini, kendisinin de Ağustos’un ikinci haftasından sonra Ankara’da temaslarda bulunacağını söyledi.
Sucuoğlu, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde yaşanan sıkıntıyla ilgili bakanlığa bağlı Sendikalar Mukayyitliği’nin çalışma barışı sağlanması amacıyla taraflarla görüştüğünü; olayın yargıda olduğunu ve yasanın iki maddesinde tadilat yapılması koşuluyla bir çalışma başlatılacağını söyledi.

“Yabancı işçi sayısı 6 kat arttı”
2010’dan 2018’e kadar geçen süreçte, üçüncü ülkelerden gelen yabancı işçi sayısının 6 kat arttığını vurgulayan Çalışma Bakanı Sucuoğlu "Öyle bir duruma doğru gidiyoruz ki artık sağlık ve eğitim sektöründe kendi vatandaşımız gerekli hizmeti alamıyor. Artık bu kadar küçük bir ülkede, bütçesel sıkıntıların olduğu bir ortamda daha kontrollü gidilmesi gerekiyor. Cesur bir şekilde taşın altına elimizi koymamamız lazım yoksa 5-10 yıl sonra çok daha çok sıkıntı ile karşılaşacağız. Tedbir almamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.
Sucuoğlu, daha önceki aflardan farklı olarak bazı tüzük değişiklikleri ile yatırımlarını düzenli yapan işverenlere de afla birlikte katkı sağlamak amacında olduklarını sözlerine ekledi. 

Düzenli yatırım yapan ödüllendirilmeli
Kabulde konuşan Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Çaluda, federasyon altında örgütlü sekiz sendikanın ülkede çalışma barışının sağlanması için taraf olduğunu kaydederek sendikaların içinde bulunduğu sıkıntıları Bakan Sucuoğlu’na aktardı.
Af konusunda da, “Nasıl olsa hükümet değişecek af çıkacak biz yine aftan yararlanacağız” havasının hakim olduğunu belirten Çaluda, affın düzenli yatırım yapanlara adaletsizlik yarattığının altını çizdi.
Üçüncü ülkelerden gelen yabancı işçi sayısının artışına dikkat çeken Çaluda, Türkiye’deki çalışma hayatı örnek alınarak taşeron yapılaşmanın önüne geçilmesi konusunda Bakan Sucuoğlu’ndan destek istedi.  
Çaluda,  BRTK Yasası ve Din Görevlileri Yasası ile ilgili sıkıntılarının çözüme kavuşturulması konusunda iş birliğine hazır olduklarını da sözlerine ekledi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner474