Kesin rapor bir ay sonra

Serkan Özcezarlı ve Hakan Çetinkaya’nın hayatını kaybettiği kazada ‘pilotaj hatası’ olduğu iddia edildi

Kesin rapor bir ay sonra
banner432

 Geçitkale Havaalanı pisti yakınında 29 Ekim tarihinde meydana gelen ve iki pilotun ölümüyle sonuçlanan uzak kazasına pilotaj hatasının neden olduğu iddia edildi. 

Uçağın kazadan önce birçok kez inip kalktığı, bu iniş-kalkışlar sonrasında kazayla sonuçlanacak aşamaya geçtiği belirtildi.
Kaza öncesinde bir kez daha inen uçağın, kalkışa geçtiği ancak yeterince güç kazanamadığı ve düşmeye başladığı kaydedildi. 
Uçağın, yere çakılıp parçalandığı belirtildi.
Habertürk’ün haberine göre, Serkan Özcezarlı ve Hakan Çetinkaya’nın hayatını kaybettiği kazada ‘pilotaj hatası’ olduğu belirtildi. 
Söz konusu haberde kazaya ilişkin bazı detayların büyük ölçüde netlik kazandığı iddia edildi.
Türkiye’den adaya gelen ve kazayla ilgili incelemelerde bulunan Kaza/kırım ekibinin tespitleri paylaşıldı.
Haberde “KKTC'de 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasının nedenini ortaya
koymak için yürütülen teknik çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Kazanın, ‘pilotaj
hatasından’ kaynaklandığı hemen hemen kesinlik kazandı” denildi. Haberde, Ankara’nın, KKTC’ye kazanın aydınlatılması için destek olmak üzere uzman bir ekip gönderdiği yazıldı. Haberde şöyle denildi: “Ekip, KKTC’li yetkililerle yoğun bir mesai verdi. Kazayı aydınlatabilecek belge ve kanıt toplandı. Kaza sırasında bir bölümü yanmış kokpit video kayıtları da
Ankara’ya getirildi. KKTC’de, başta hava trafik kontrolörleri olmak üzere ilgili ve yetkililerle görüşüldü.”

Uçak, birçok kez indi-kalktı
Haberde şu bilgiler de yer aldı:
“Ankara’da, uzman ekipler tüm bu belge, bilgi ve kazaya ilişkin diğer bulguların ışığında çalışma yürütüyor. Video kayıtlarının kaza sonrasında yanması nedeniyle zarar gördüğü, bu nedenle kazanın aydınlatılması için hiçbir katkı sunmadığı öğrenildi. Buna karşılık teknik çalışmalar, kazaya giden süreci adım adım ortaya koydu. Buna göre, kazaya konu olan uçak, birçok kez indi-kalktı. Uçağın, bu iniş-kalkışlar sonrasında kazayla sonuçlanacak aşamaya geçtiği tespit edildi. Kaza öncesinde bir kez daha inen uçak, kalkışa geçti ancak yeterince güç kazanamadı. Uçak, düşmeye başladı. Uçak, yere çakıldı ve parçalandı. Kazaya ilişkin ön raporun bir aya kadar yayımlanması hedefleniyor.”  

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner455

banner460