banner564

Krize oynuyor

Göreve başladığı ilk gün Türkiye’ye Kardak’tan mesaj veren Yunanistan’ın yeni Savuınma Bakanı, bu kez Güney Kıbrıs’ı ziyaret ederek Rumlara savaş uçağı almalarını önerdi

Krize oynuyor
banner598
   Yeni Yunan hükümetinde Savunma Bakanı olarak görev alan ve göreve başladığı ilk gün Türkiye’ye Kardak’tan mesaj veren Panos Kamenos, bu kez Güney Kıbrıs’ı ziyaret ederek, Rum liderliğine ‘savaş uçağı’ alınmasını tavsiye etti.
   Panos Kamenos, Rum Yönetimine, satın alınacak uçakların güvenlik gerekçeleriyle Rodos veya Girit’te konuşlandırılmasını önerdi.
   Politis “Savaş Uçağı Satın Alınmasını Önerdi... P. Kamenos Ziyaretine, Herkesin Nefesini Kesen Öneriyle Başladı” başlıklı haberinde Kammenos’u dün Rum Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis ve iki ülke heyetleri arasında gerçekleştirilen görüşme sırasındaki konuşulanlar hakkında edindiği bilgileri aktardı.
    Gazete şöyle dedi:
    “Güvenilir bilgilerimize göre Kammenos, diğer şeyler yanında, Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından savaş uçağı satın alınmasını ve bunların, güvenlik sebebiyle Rodos veya Girit havaalanlarında konuşlandırılmasını önerdi.”
   Gazeteye göre savunma alanındaki Rum-Yunan sıkı işbirliği beyanlarının yinelenmesi konusuna da işaret eden Kammenos, Fokaidis’le görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada “Yunanistan buradadır” ve “Kıbrıs uzakta değildir” dedi.

‘Gerekirse cevap veririz’

   Kammenos; Kıbrıs sorununun Yunan hükümeti açısından “istila ve işgal sorunu olduğunu” da savunduğu açıklamasında “Barbaros’un Kıbrıs MEB’inde bulunuyor olması, Türkiye’nin 1974’ten beri değişmez tavrından kaynaklanan açık bir meydan okumadır” iddiasında bulundu.
   Panos Kammenos “Barış istiyoruz, ama Yunanistan ve Kıbrıs geniş savunma alanının toprak bütünlüğü veya milli egemenliğine yönelik herhangi bir dayatmaya girişilmesi halinde, gerekirse, cevap vermeye de hazırız” ifadesini kullandı.
   Önümüzdeki aylarda Rum ve Yunan silahlı kuvvetlerinin İsrail ve muhtemelen Mısır’la ortak askeri tatbikatlar planladığını da söyleyen Kammenos, Rum-Yunan Ortak Savunma Sahası Doktrini’nin yeniden canlanması ifadesini kullanmak istemedi ancak “pratik işbirliğiyle ilişkilerin yeniden düzenlenmesi ile önümüzdeki aylarda herkesin öğreneceği projeler olacak” dedi, şunları ekledi:
   “Nikiforos (Muzaffer) ve Toksotis (Yay) müşterek tatbikatı hiçbir zaman durmadı. Bu tatbikatlar, gerekli görüldükleri zaman icra edilecek. Bölgenin yeni jeostratejik gerekleri çerçevesinde başka tatbikatlar icra ediliyor. Kıbrıs ve Yunanistan petrol ve doğalgaz üreticisi ülkeler haline geliyor.”

Fokaidis gururlandı

   Rum Savunma Bakanı Fokaidis de ilk kez bir RMMO subayının RMMO-Yunanistan Genelkurmaylığı arasında koordinasyonun bağlantısı görevi görmek üzere Atina’ya gönderildiğini açıkladı.
   Fokaidis “Konjonktür her ne olursa olsun Yunanistan sağlam duruyor ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bağımsızlık egemenliğinin savunucusu; vatanımızı işgalden kurtarmak için verdiğimiz mücadeleyi tutarlı şekilde savunuyor” dedi.
   Simerini “Yunanistan Burada... Panos Kammenos’tan Lefkoşa’da Güçlü Mesaj” başlıklı haberinde Fokaidis’in Kammenos ziyareti vesilesiyle, ilk kez RMMO’dan bir subayın RMMO-Yunan Genelkurmaylığı arasında eşgüdüm için bağlantı-adam olarak atandığını açıkladığını öne çıkardı.
  Gazete Kammenos’un, Rum Merkezi Cezaevi avlusundaki EOKA’cı mezarlarını ziyaret ettikten sonra Meclis Başkanı Yannakis Omiru, Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, Cikko Metropoliti Nikiforos ve “Karpaz Koordinasyon Komitesi” ile görüştüğünü yazdı.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474