Nakit sıkıntısı aşılacak 

Bakan Denktaş, Türkiye’den gelen teknik heyetle mali protokol görüşmelerinin başlayacağını duyurdu

Nakit sıkıntısı aşılacak 
banner432

 Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Türkiye’den gelecek teknik heyetle bugünden başlayarak cuma güne kadar görüşme yapılacağını, Mali Protokolün imzalanmasıyla nakit akışının başlayacağını söyledi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun dünkü toplantısında   yapılan konuşmalarda ulaşım sorunları, turizm ve ekonomik protokol gündeme getirildi.
UBP Milletvekili Hamza Ersan Saner “Ülkedeki Ulaşım Sorunları ve Yollar” başlıklı güncel konuşma yaptı.
Hükümeti eleştiren Saner, hükümetin icraat yaptığını görmediğini söyledi.
Ulaştırma Bakanının 21 Mayıs 2018’de basın toplantısı düzenleyerek, trafik güvenliği ve ulaştırma alanlarında tecrübeli ve bilimsel düzeyde çalışacak bir takım oluşturduklarını açıkladığını söyleyen Saner “ancak o günden bu yana yaşananlar ortada” dedi.
Saner bakanlığın daha sonra bu kişilerle sorun yaşadığını da söyledi.

Atakan: Kavram karmaşası
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Saner’in konuşmasında kavram karmaşası olduğunu söyledi.
Saner’in bahsettiği ekibe değinen Atakan orada bahsedilen hedeflerin hayata geçirilmeye başlandığını söyledi.
4 hız tespit kamerasının yerinin değiştirildiğini, kameraların tuzak konumundan çıkarıldığını söyleyen Atakan fosforlu aydınlatmalı uyarı tabelaları yerleştirilmeye başlanacağını belirtti.
Bu sabah Lefkoşa - Gazimağusa yolunda kapsamlı temizlik çalışması başlatılacağını dile getiren Atakan, yağışlı havanın yollarda hasara yol açtığını söyledi.
Atakan,  adım atılabilecek hızın maddi kaynaklarla da ilgili olduğunu, kaynak sorununun sıkıntı yarattığını ifade etti.

Amcaoğlu: Kurallara uyulmadı
UBP Milletvekilli Olgun Amcaoğlu, mali konularla ilgili konuşma yaptı. Amcaoğlu, hükümetin borçlanma koşullarının yasa ile düzenlendiğini söyleyerek, hükümetin bu kurallara uymadan avans adı altında Merkez Bankası’ndan kredi aldığını belirtti.
Hükümetin yanlış üretilen kararlarla maliyeyi “ters yüz ettiğini” iddia eden Amcaoğlu, hükümetin bütçe açığının neden oluştuğunu halka ifade etme zorunda olduğunu söyledi.

Sucuoğlu: Durum üzücü
UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu da mali konularla ilgili konuşma yaptı.
Sucuoğlu, turizm ve eğitimde üzücü bir durumla karşı karşıya kalındığını, turizmde son yılların en düşük geceleme noktasında bulunulduğunu belirtti.

Denktaş: Sıkıntının ana kaynağı
Maliye Bakanı Serdar Denktaş, birçok şirketin vergi dairesine vereceği olduğunu, yapılandırma yapılarak “borcu yoktur” yazısı alabildiğini, Dome Hotel’in durumunun da bu olduğunu söyledi.
Denktaş, vergide muafiyetler konusunda kayıt dışılığın önüne geçmek adına bir uygulama  yapıldığını, yeni bir vergi yaratılmadığını, bu uygulamanın kayıt dışılığı önlemede yarar sağlayacağına inandıklarını dile getirdi. Denktaş, İhtiyat Sandığı’nın bu çalışmayı ret ettiğini, bu konuyu yetkililer ile görüşeceklerini belirtti.
Denktaş, rakamlar zamanında ödenmezse geç ödenmesinin bir anlamı olmayacağını söyledi.
388 milyonun geçen yıldan alacakları olduğunu belirten Denktaş, “Türkiye kaynaklı ödemeleri biz kendi kaynaklarımızdan ödemek zorundayız” dedi.

Türkiye’den teknik heyet
Denktaş, Türkiye’den gelecek teknik heyetle  bugünden başlayarak cuma güne kadar görüşme yapılacağını, Mali Protokolün imzalanmasıyla nakit akışının başlayacağını söyledi.
Denktaş önemli olanın parlak kitapçıklar hazırlamak değil, içeriğini uygulamak olduğunu dile getirdi.
“Hayat pahalılığı artışını Anayasaya rağmen ödemedik” diyen Denktaş, Merkez Bankası’ndan avans olarak alınan paranın ‘Bakanlar Kurulu kararı olmaksızın borçlanma’ olarak nitelendirilmesinin doğru olmadığını, borçlanma değil avans alındığını, Türkiye’den paranın gecikmesi halinde avans almaya devam edeceklerini ifade etti.
Denktaş, bu parayı kullanarak ödemelerin yapıldığını söyledi. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER