banner493

“Olumsuzluk tespit etmedim”

Avukat Mustafa Asena’nın işkence iddiaları üzerine, kundaklama zanlısını Devlet Hastanesi’nde muayene eden doktor mahkemede tanık olarak dinlendi

“Olumsuzluk tespit etmedim”
banner432
Başkent Lefkoşa’da geçen şubat ayında üç ayrı işyerine eş zamanlı olarak gerçekleştirilen kundaklama olayı ile ilgili soruşturma amaçlı polis hücresinde tutuklu bulunan zanlılar Evren Baysal, Eren Baysal, Ozan Ögeyik, Mahmut Selkar, Âdem Bağlar ve Mustafa Kaya dün yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı. Zanlıların avukatı Mustafa Asena’nın işkence iddiaları üzerine tanık doktorun dinletilmesi için dün 12.30’a ertelenen duruşma kaldığı yerden devam etti. Lefkoşa Devlet Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak görev yapan Doktor Devrim Özgür Kublay, mahkemede tanık olarak dinletildi. 
Kublay, Başsavcılık ve avukat Mustafa Asena’nın sorularını yanıtladı. Kıdemli Yargıç Musa Avcıoğlu huzurunda görüşülen ek tutukluluk duruşmasında, tanık Doktor Devrim Özgür Kubilay, zanlı Eren Baysal’la ilgili yapmış olduğu tetkikleri mahkemede anlattı. 

“Hiçbir olumsuzluğa rastlamadım…”
Devrim Özgür Kublay, “Zanlı Eren Baysal, 23 Mart tarihinde gece yarısı nöbetçi olduğum acil serviste kontrol edilmek üzere getirildi. 
Prensip olarak, zanlılar muayene edilirken avukatları odaya alınmaz, görevli polisleri ise zanlının işlediği suçu bilmediğimiz için hemşire ve benim hayati tehlike durumumuzu göz önünde tutarak, içeriye alıyoruz. 
Eren Baysal’a yaptığım tetkikler sonucu hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadım, tespit etmedim. Bana beni darp etti demesine rağmen, özellikle kendisine bakmam konusunda benden talepte bulunmadı” dedi. 

Duruşmaya bugün devam edilecek
Önceki duruşmada mahkemenin emri ile zanlı Eren Baysal, yeniden doktor kontrolünden geçirilerek, rapor dün Cürümleri Önleme Şubesin’de görevli Müfettiş Muavini Asım Başaranel tarafından mahkemeye sunuldu. Başaranel zanlı Baysal’ın mahkeme emri ile önceki gün Lefkoşa Polis hücrelerinden saat 17.00 sıralarında görevli 2 polis eşliğinde alınarak kontrol için Lefkoşa Hastanesine götürüldüğünü anlattı. Müfettiş Muavini, zanlının Adli Tıp Uzmanı Doktor İdris Deniz tarafından kontrol edilerek durumunun raporda sunulduğunu kaydetti. 
Kıdemli Yargıç Musa Avcıoğlu, Lefkoşa Hastanesi’nde görevli Adli Tıp Uzmanı İdris Deniz’e tanık celbi çıkarmasına emir vererek duruşmayı bugün öğlen saat 12.30’a erteledi.
Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2016, 10:10
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner474

banner460