banner564

Önlemler tartışıldı

YDÜ’de Kronik Böbrek Hastalığı ve Güncel Yaklaşımlar semineri gerçekleştirildi

Önlemler tartışıldı
banner598
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde “Kronik Böbrek Hastalığı ve Güncel Yaklaşımlar” semineri ile gerçekleştirildi.  YDÜ’den  yapılan açıklamaya göre; YDÜ Hastanesi’nin Organ Nakli Haftası etkinlikleri kapsamında halkın bilinçlendirilmesi ve ülkedeki farkındalığın artmasına katkıda bulunmak amacıyla “Kronik Böbrek Hastalığı ve Güncel Yaklaşımlar” seminerini “Bilinçlenmek hayatı kolaylaştırır” teması ile gerçekleştirildi. Kronik Böbrek Hastalığı, Hücre Nakli Yasası ve Organ Bağışı konularının ayrıntılı olarak işlendiği seminere, YDÜ Hastanesi Başhekimi Dr. Sevim Erkmen, Böbrek ve Diyaliz Hastaları Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Zerrin Akalın, Nefrolog Prof. Dr. Hasan Kayabaşı, Nefrolog Prof. Dr. Dede Şit ve Genel Cerrah Prof. Dr. Alp Gürkan katıldı.

Erkmen: Hastaneler toplum için önemli 
Seminer YDÜ Hastanesi Başhekimi Dr. Sevim Erkmen’in “Kronik Böbrek Yetmezliğiyle Yaşayabilmek” temalı açılış konuşması ile başladı. 
Erkmen Devlet Hastanelerinin toplum için önemli unsurlar olduğunu dile getirdiği konuşmasında “Devlet hastaneleri bizlerin gözbebeklerimiz ve toplum sağlığı açısından da olmazsa olmazımızdır dedi.  

Akalın: Yeme içime alışkanlıklarına dikkat
Hemodiyaliz Hastaları Dernek Başkanı Dr. Zerrin Akalın, dernek çalışmaları hakkında bilgiler verirken, okul çağından itibaren çocukların yeme-içme alışkanlıklarına dikkat etmeleri gerektiğini belirtti. 
Her türlü hastalığın baş düşmanının kötü beslenme olduğunu söyleyen Akalın; “İçinde katkı maddesi olan yiyecekler tercih edilmemeli ve bunun sağlık için önemi çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren aşılanmalıdır. Bu konuda bizim de Eğitim Bakanlığı’yla temaslarımız devam ediyor. Çünkü bu konunun eğitim müfredatında yer alması gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

Kayabaşı: Bilinçlendirme şart
Nefrolog Doç. Dr. Hasan Kayabaşı böbrekler için ciddi zarar oluşturan alışkanlıklara değindi.  Gereksiz tuz ve ilaç kullanımı konusunda, halk sağlığı için ciddi bir bilinçlendirme yapılması gerektiğini kaydeden Kayabaşı, beslenmemize ve düzenli egzersiz yapmaya dikkat ederek kilo kontrolünü belli bir formda tutmanın böbrek hastalıkları ve diyabet risklerini azaltacağını söyledi. Nefrolog Prof. Dr. Dede Şit, kronik böbrek hastalığı, önemi, tanı ve tedavisi ile ilgili bilgiler vererek, toplumda her 6-7 kişiden birinin bu hastalıkla karşı karşıya olduğunu kaydetti. 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2014, 08:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473