banner564

‘Ortamı dinamitliyor’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, KKTC’yi ziyaret edecek olması Rumları kızdırdı

‘Ortamı dinamitliyor’
banner598
   Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 41’nci yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere adaya gelecek olması, Rumların tepkisine yol açtı. Kıbrıs Rum basını, bu ziyareti “ortamın dinamitlenmesi” olarak yorumlandı.
   Fileleftheros gazetesi konuyla ilgili haberi “Erdoğan Attila Kisvesiyle... İstilanın Yıldönümü İçin İşgal Bölgelerine Gelişi Ortamı Havaya Uçuruyor... Müzakere Prosedürünün Ortasında Mesajları Olan Mevcudiyet” başlık ve spotlarıyla aktardı.
   Erdoğan’ın yapacağı ziyaretin bu yılki zafer kutlamalarının düzeyini artırmakta olduğuna dikkat çeken gazete, “Türk Cumhurbaşkanı’nın gelecek işgal bölgelerinde olması başka bir yaklaşımı ve Ankara’nın mesaj vermek istediğini gösteriyor” dedi.
   Erdoğan’ın 20 Temmuz kutlamalarına uzun yıllardır katılmadığına dikkat çeken gazete Ankara’nın çok özel bir konjonktürde gerçekleşecek bu ziyaret ile bu yılki kutlamaların düzeyini artırmak istediği yorumunu yaptı, özetle şunları yazdı:
   “Müzakere prosedürünün ortasında gerçekleşecek olan bu ziyaretin her istikamete –olumlu olması beklenmeyen- mesajlar verdiği açıktır. İşgal bölgelerine gelişi Ankara’nın müzakere prosedürüne destek hareketi olarak düşünülse bile gerçekte bunun, resmigeçitler ve kutlamaların yapılacağı istila etkinliklerinde olmaması gerekir. Bu tür etkinlikler, aldıkları bu halle çözüm ve birlik yerine daha çok ayrılık mesajları verir.”

Akıncı’ya da tepki var

   Faşist Simerini gazetesi de Erdoğan’ı adaya davet eden Akıncı’ya sitem etti. Simerini “Yeni-Sultan’ın Gelişi” başlıklı haberinde TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 20 Temmuz’da KKTC’ye yapacağı ziyareti “yasadışı” diye niteledi.
   Gazete “ılımlı Akıncı’nın, Erdoğan’ı davet etmesi Kıbrıs Rum tarafınca büyük kaygıyla karşılanıyor. Çünkü Türk Cumhurbaşkanı’nın Ada’da olması çok tahrik edici bulunuyor ve yürütülmekte olan müzakere prosedürüne yardımcı olmayacak görünüyor” ifadesini kullandı.
   Alithia haberi “20 Temmuz... Erdoğan İşgal Bölgelerinde” ve Politis “Tayyip Erdoğan... İstilanın Yıldönümü İçin Geliyor” başlığıyla aktardı.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2015, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474