Risk altında

110 bin Kıbrıslı Türk’e Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği, 84 bin kişiye de pasaport verildiğini açıklayan Rum Yönetimi, Ürdün dönüşü Zeki Çeler’e belge imzalatmayı tartışıyor

Risk altında

 Uçak bileti daha ucuz olduğu gerekçesiyle Baf Havaalanı üzerinden Ürdün’e giden KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Zeki Çeler, Güney Kıbrıs’ın bir numaralı gündem maddesi oldu. Rum EDEK Partisi, Çeler ve diğer KKTC yetkililerine “Kıbrıs Cumhuriyetini tanıyor ve savunuyorum” yazılı bir belge imzalatılmasını talep etti.
   Ürdün dönüşü Zeki Çeler’e böylesi bir belge imzalatılması halinde KKTC’deki  bakanlık koltuğunun tehlikeye gireceğini belirten siyasi çevreler “ ucuz olduğu iddia edilen biletin maliyeti yüksek olacak”diyor.
   Fileleftheros gazetesi “Bin Maymun Küstahlığı… Kıbrıs Cumhuriyeti Belgeleri Olan Sahte-Bakan Baf Havaalanı’nda görüntülendi” başlığıyla manşete çektiği haberinde, Rum yönetiminden  adını vermediği bir kaynağın konu hakkında bu gazeteye söylediklerini aktardı.
Gazeteye göre Rum kaynak “devletin her Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum vatandaşı gibi o da bir Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olarak seyahat etti” dedi, şunları ekledi:
“İster  işgal bölgelerinde ister yurtdışında ikamet etsin Kıbrıslı Türklerin neredeyse tamamı Kıbrıs Cumhuriyeti belgesi hamilidir ve gerek devletin vatandaşı gerek Avrupa vatandaşı olarak bütün haklardan yararlanıyorlar.  Her halükarda tanınmayan yasadışı bir oluşumda makam veya pozisyon olarak ne beyan ettiklerine bakılmıyor.”

Hemen herkeste kimlik var

   Rum İçişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak ise, Nüfus İdaresi’nin, Kıbrıslı Türk ve bu nedenle Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olarak kimliklendirilen herkese Kıbrıs Cumhuriyeti belgelerini verdiğini kaydederek özetle şunları söyledi:
   “Verilere göre yaklaşık 110 bin Kıbrıslı Türk Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği, 84 bini de pasaport hamilidir. Herhangi bir Kıbrıslı Türk, Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olarak kimlik veya pasaport almak için başvurursa Nüfus İdaresi Dairesi kendisine bu belgeleri verir.”
EDEK ‘belge imzalatmak’ istiyor
   Gazete haberinin “EDEK Belgelerin Geri Alınmasını İstiyor” başlığıyla ayırdığı bölümünde ise, EDEK’in “Kıbrıs Cumhuriyeti” pasaportlarıyla ilgili  yazılı açıklamasını aktardı.  
   Habere göre EDEK “daha önce verilen pasaportların geri alınmasını ve yenilerinin,  hamili tarafından, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanıdığı ve savunduğu zorunlu beyanını imzalamasından sonra verilmesini” istiyor.
   Açıklamada şu görüşlere yer veriliyor:
   “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin,  işgal rejiminin sahte bakanlarına; Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devletlik varlığı aleyhine ve işgal altındaki bölümünün ayrılması için mücadele ederken,  çeşitli ülkelere serbest seyahat ve hatta Avrupa Birliği  içerisinde Avrupa vatandaşlarının bütün imtiyazlarından yararlanmak için kullansınlar diye  Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu vermesi mümkün mü?  
   EDEK’in, Başkan Anastasiadis’e ve Dışişleri Bakanı’na sunduğu;  seyahat belgelerinin geri alınması ve hamilinin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanıdığı ve savunduğuna dair beyan imzalamasından sonra yenisinin verilmesini de içeren önerinin yürürlüğe konulma zamanı gelmiştir.”

Hangi yetkilide pasaport var?

Gazete, Rum İçişleri Bakanı Konstantinos Petridis’in ellerinde, KKTC yetkililerinden kaçının  “Kıbrıs Cumuriyeti” kimliği veya pasaportu olduğuna dair veri bulunmadığını “itiraf ettiğini” yazdı.
Habere göre Petridis bu açıklamayı EDEK Milletvekili Kostis Efstathiu’nun, “Kıbrıs Cumhuriyeti belgeleri ile yurtdışına giden ve Türk tezlerini ileri götürürken Kıbrıs Cumhuriyeti’nin altını oyan” KKTC yetkilisi sayısıyla ilgili sorusu üzerine yaptı.
   Petridis “Nüfus ve Muhaceret Dairesi,  sahte devlet ‘yetkilileri’ni ne bilir ne de  hakkında arşiv tutar. Dolayısıyla istediğiniz verileri veremem” dedi. 
   Diğer gazeteler  haberi şu başlıklarla aktardı:
Alithia “İşgal Bölgelerinin ‘Bakanı’… Kıbrıs Cumhuriyeti Pasaportu İle Baf’tan Seyahat Etti”, Politis (sosyal medyada yayınlanan fotoğraf eşliğinde) “Kıbrıslı Türk ‘Bakanın’ Kararı Tepki ve Yorumlara        Neden Oldu… Baf’tan Uçtu… Özgür Kıbrıs’ın Havaalanlarının Kıbrıslı Türkler Tarafından Kullanılması ile Kıbrıslı Rumların İşgal  Bölgelerinden Akaryakıt Alımları Arasında Paralellik Kurdu” ve Haravgi “Çeler Baf Havaalanı Üzerinden Seyahat Etti.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER