banner564
banner556

Sağlık sistemi kötü

Eylem yapan doktorlardan Rum hükümetine 13 maddelik muhtıra

Sağlık sistemi kötü

  Güney Kıbrıs’taki sağlık sektöründe, geçtiğimiz Cuma günü 10 yaşındaki bir çocuğun, basketbol oynarken başından yaralanması, ardından Larnaka Hastanesi acil servise götürülmesi, taburcu olduktan sonra hayatını kaybetmesiyle başlayan ve bu olayda ihmalleri olduğu belirtilen iki doktorun tutuklanmasıyla başlayan eylemler devam ediyor.. 

banner571

   Rum basını, bu olaylar nedeniyle devlet doktorlarının karşı atağa geçtiğini, dün iki saatlik grev gerçekleştirdiklerini ayrıca 13 maddeden oluşan taleplerde bulunduklarını yazdı.
   Alithia gazetesi bu gelişmelere manşetten verirken, Rum devlet doktorları sendikası PASİKİ’nin, 13 maddelik talepleri arasında, tıbbi eylemin suç teşkil etmemesinin de bulunduğunu belirtti. 
   Rum devlet doktorlarının iki saatlik grev gerçekleştirdiğini belirten gazete, “Doktorlar katil değildir” sloganıyla halktan destek istendiğini bildird.
   Habere göre PASİKİ Başkanı Sotiris Kumas dün düzenlediği basın toplantısında, doktorlar olarak kendilerinin, doğru prosedürlerle kanıtlanmış olmaları şartıyla, sorumluluklarını reddetmediklerini belirtti. 
   Doktorların, araştırma sırasında izlenilen prosedürden ve doktorların tutuklandığı şekilden etkilendiğini belirten Kumas, her tıbbı faaliyetin cezalandırılmaması gerektiğini söyledi. 
   Kumas açıklamasında ayrıca devlet hastanelerindeki durumun trajik olaylara neden olabileceğinin de altını çizerek, bu konudaki sıkıntıların dikkate alınmamasının, sorumluluğu iki doktora yüklenen  10 yaşındaki çocuğun ölümüyle sonuçlanan olaya neden olduğunu  ifade etti. 
   Gazete, Larnaka Genel Hastanesi acil servis bölümünde görev yapan iki doktorun da istifa ettiğini  yazdı. 
   Doktorların, ailevi ve kişisel nedenlere atıfta bulunarak istifa ettiğini yazan gazete, PASİKİ’nin  ise söz konusu çiftin psikolojik baskıyı kaldıramadıklarından dolayı istifa ettiğinden söz ettiğini belirtti.  
Gazete, Larnaka Hastanesi acil servis bölümünde şu ana kadar 11 doktorun görev yaptığını, 2’sinin tutuklanması, 2’sinin istifa etmesi, 1 tanesinin hastalık izninde, başka bir tanesinin ise yurt dışında olması nedeniyle, burada 5 doktorun kaldığını, Rum Sağlık Bakanlığı’nın ise bölüme yönelik istihdam yapılması için gerekli işlemleri başlattığını yazdı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473