banner493

Sağlıklı yaşamın anahtarı

banner514

Seracılar Birliğini kabul eden Siber, “Gıdada denetim yapacak otoritenin bağımsız, bilimsel ve şeffaf olması gerekir” dedi

Sağlıklı yaşamın anahtarı
banner432

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, gıda güvenliğinde denetimin önemine işaret ederek, “Denetim yapacak otoritenin bağımsız, bilimsel ve şeffaf olması gerekir” dedi.

KKTC Seracılar Birliği yönetim kurulunu kabulünde konuşan Siber, konuyla ilgili bilgi kirliliği yaşandığına da dikkat çekti ve “Kişinin yaşam kalitesi için tükettiği gıdada ve suda kendini huzurlu hissetmesi esastır” diye konuştu.

Sağlıklı gıda tüketimini “olmazsa olmaz” diye niteleyen Siber, “Sağlıklı gıda tüketmezsek ne kadar uğraşırsak uğraşalım sağlıklı yaşam sürdüremeyiz” dedi.

 

“Yasalar mutlaka geçmeli”

Gıda ve Yem Yasası ile Hal Yasası’nın bir bütün olduğuna dikkat çeken Siber, şunları kaydetti:

“Tükettiğimiz gıdanın sağlıklı olduğundan emin değiliz. Sağlıklı olmadığında da emin değiliz. Belki de o gıdalar sağlıklıdır. Ama bize bu gıdaların sağlıklı olduğunu söyleyen mekanizma henüz ülkemizde yok. Şu anda yaşadığımız sorunlar bu hükümetin sorunu değil. Bunlar uzun yıllardır devam eden ve bir türlü çözüme ulaşmayan sorunlarıdır. Sağlıkta gecikme ve beklemeyi kabul edemeyiz. O yüzden bu dönemde mutlaka bu yasaların geçmesi lazım.”

 

Hem üretici hem tüketici korunmalı

Hal Yasası’nın Mecliste kadük olduğunu anımsatan Siber, yasa önerisinin bir milletvekili tarafından yeniden meclise verildiğini ancak söz konusu öneri için ivedilik istenmediğini söyledi.

Meclis Başkanı Siber, yasa önerisi için ilgili paydaşların görüşlerinin alınacağını ve değerlendirileceğini, konun halkın bilgisine de sunulacağını kaydetti.

Siber, yasa önerisinin Meclis’te en az bir ay görüşüleceğini kaydederek, “Yasanın hem vatandaşın sağlığını, hem de üreticiyi koruyacak hale gelmesi için çalışılacak” dedi.

Gıda Yasası’nın da hükümet tarafından hazırlandığını anımsatan Siber, yasanın bu günlerde Meclise sunulmasını beklediklerini belirterek, Meclis olarak üzerlerine düşen görevi yapacaklarını söyledi.

 

 

Doğan: Yasa üretici için önemli

Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan da, Gıda ve Hal Yasası’nın üreticiler ve tüketiciler için önemine işaret ederek, yasaların yürürlüğe girmesi konusunda tam destek belirtti.

Hal Yasası’nın Gıda Yasası’nın önemli bir bacağını oluşturduğunu vurgulayan Doğan, yıllardır gündemde olan ancak sonuca ulaşamayan yasalara gösterdiği duyarlıktan ötürü hükümete teşekkür etti.

Doğan, “Daha hızlı ve kararlı adımlar atılmasını temenni ediyoruz” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2014, 03:28
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474