banner564
banner556

Sağlıkta bir başka sorun

Alacaklarını tahsil edemeyen güvenlik şirketi, devlet hastanelerindeki tüm personelini geri çekti

Sağlıkta bir başka sorun

Hüseyin ÇİÇEK
Devlet hastanelerinin güvenliğini sağlayan şirket, 3 yıldır ihaleye çıkılmadığını gerekçe göstererek tüm hastanelerdeki personelini geri çekti. Hastanelerde güvenlik görevlisi kalmazken, sağlıkta da aksamaların başladığı iddia edildi.
Diyalog muhabirinin, Gazimağusa Devlet Hastanesi yönetiminden elde ettiği bilgiye göre, 2019 yılından bugüne ihaleye çıkılmadığı için güvenlik şirketi tüm personelini çekti. Bu sorunun bazı aksamalara da neden olduğu ifade edildi. Ülke genelindeki hastanelerde 120 güvenlik görevlisinin olduğu ve 3 aydır maaşlarını alamadığı iddia edildi.

Tabipler Birliği uyardı
Öte yandan Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki güvenlik sorunu bulunduğunu, bunun hasta güvenliği, çalışan güvenliği ve hizmetin devamlılığı açısından giderilmesi gerektiğini vurgulayarak, ilgilileri göreve davet etti.
KTTB yaptığı yazılı açıklamada, hastanelerde güvenliğin sağlanmasının, hizmetin aksamadan yürütülmesinde önemli bir yer tuttuğunu belirterek, hasta ve çalışan güvenliğinin sağlanması, ayrıca, sağlıkta şiddetin önlenmesinin, adli olayların önlenmesi açısından da önemli olduğu vurgulandı.

Güvenlik krizi yaşanmakta
 “Ülkemizin en büyük kamu hastanesi olan ve her gün binlerce hastaya hizmet veren Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde güvenlik hizmetinin özel bir şirketten hizmet alımı şeklinde yürütülmesi, güvenlik şirketi adına alınan kişilerin güvenlikte değil başka eksik hizmetlerde kullanılması ve hastanenin birçok noktasında güvenlik zafiyeti olması zaten bir sorunken son günlerde hizmet veren özel şirketin elemanlarını çekmesi ile hastanede güvenlik krizi yaşanmaktadır” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
 “Hastanelerde yıllardır çözümlenmeyen ve giderek artan talep ile her geçen gün daha da artan birçok sorun vardır. Güvenlik hizmetinin aksaklığı da bunlardan sadece birisidir. Örneğin onkoloji merkezi gibi ayaktan hasta giriş çıkışının en çok olduğu, 24 saat hizmet verilen bir yerde 6 yıldır hiçbir güvenlik görevlisi bulundurulmamıştır. Devlet kendi vermesi gereken hizmetleri özelden almakta, başka yerlere kaynak aktarabiliyorken hizmet verecek yeterli görevli istihdam etmeyerek halkın alacağı sağlık hizmetinin aksamasına neden olmaktadır.”


 

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2022, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner465