banner564
banner556

Şahin’e 4,5 ay yeter

40 gram uyuşturucudan yargılanan ve 9 ay hapislik cezası alan eski futbolcuya mahkeme, Denetimli Serbestlik Yasası’ndan da yararlanma hakkı verdi

Şahin’e 4,5 ay yeter
Çiğdem AYDIN
Yeşil sahaların bir zamanlar başarılı futbolcularından olan ve geçtiğimiz yıl Girne’ye bağlı Karaağaç köyünde yapılan operasyonda uyuşturucu madde ile yakalanan sanık Şahin Şeker hakkındaki dava dün karara bağlandı. İbretlik bir hayat hikayesi olan, uyuşturucu bağımlılığı yüzünden sporu bırakmak zorunda kaldığı belirtilen Şeker hapse mahkûm edildi. Başkan Ömer Güran, Yargıç Gökhan Asafoğulları ve Yargıç Meltem Dündar’dan oluşan heyet, oy çokluğu ile sanık hakkındaki kararını verdi. Başkan Güran ve Yargıç Gökhan Asafoğulları, sanığa hapis cezası vermeyi uygun görürken, Yargıç Dündar sanık hakkında Denetimli Serbestlik Yasasından yararlanması yönünde karar verdi.

Bin liraya 30 gram getirtti
Yargıç Asafoğulları, sanık Şeker’in Mart ayında telefonda anlaştığı bir kişi aracılığı ile Güney Kıbrıs’tan bin TL karşılığı 30 gram bonzai, yine bin TL karşılığı 10 gram hintkeneviri aldığını söyledi. Asafoğulları, sanığın Nisan ayında yakalandığını, operasyon esnasında tasarrufundaki uyuşturucuyu yutmaya çalıştığını ifade etti. 
Sanığın, yakalandıktan sonra suçunu kabul ettiğini, tedaviye başladığını ve bu yönde mahkemeye doktor raporu sunduğunu kaydeden Asafoğulları, sanığın ayrıca denetimli serbestlik yasasından yararlanmayı talep ettiğini açıkladı. 

Uyuşturucu yüzünden sporu bıraktı
Sanık hakkındaki tüm olguları değerlendirdiklerini, sanığın sporcu olduğunu ancak bağımlılık yüzünden sporu bıraktığını, sabıkasız olduğunu, yeni evli ve eşinin 7 aylık hamile olduğunu kaydeden Yargıç, bu hususların hafifletici etken olarak değerlendirildiğini belirtti. Yargıç, sanığın yasadan yararlanma talebini değerlendirdiklerini ancak ithal ettiği uyuşturucu madde miktarının 40 gram olduğunu, bu tutarın yasada öngörülen tutardan fazla olduğunu belirterek, sanığa hürriyeti bağlayıcı ceza vermeyi uygun gördüklerini açıkladı. Asafoğulları, sanığı uyuşturucu madde ithal, tasarruf ve alma suçlarından 9 ay hapse mahkûm ettiklerini belirtti.

40 gramı toprağa gömdü
Yargıç Meltem Dündar da azınlıkta kalan kararını okudu. Sanığın ithal ettiği toplam 40 gram uyuşturucu maddeyi Esentepe’de boş araziye gömdüğünü, oradan azar azar çıkararak içtiğini, mahkemede sanığın kullanıcı olduğuna ve taciri amaç gütmediğine dair savunma tarafından olgular sunulduğunu, iddia makamının da bu olgulara itiraz etmediğini belirtti. Yargıç, sanığın uyuşturucu maddeyi sadece kişisel kullanımı için ithal ettiğine kanaat getirdiğini, denetimli serbestlik yasasında bir kişinin sadece kişisel kullanımı için uyuşturucu bulundurduğunun ıspatı halinde yasadan yararlanabileceğinin belirtildiğini kaydetti.
Yargıç, bu huşuları dikkate alarak sanığın denetimli serbestlik yasasından yararlanması yönünde karar verdiğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2017, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473