banner564
banner556

“Sorun aşılmalı”

Raziye Kocaismail, Sağlık Bakanlığı ile YDÜ Hastanesi arasındaki protokolün bozulmasının, kanser hastalarını maddi ve manevi olarak mağdur ettiğini söyledi

“Sorun aşılmalı”
Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail,  Kanser Hastalarına Yardım Derneği merkez ofisinde basın toplantısı düzenledi. Sağlık Bakanlığı ile YDÜ Hastanesi arasında tek taraflı bozulan protokol sonrasında hastaların ciddi mağduriyetler yaşadığının altını çizen Kocaismail, bazı hastaların tedavi olmaktan vazgeçtiğini belirtti.
Protokolün bozulmasının ardından iki hastanın sevk yapılmadan, ödemeyi bakanlığın üstleneceği taahhüdü ile YDÜ Hastanesi’ne gönderildiğini anlatan Kocaismail, diğer hastaların yüzde 90’ının maddi ve manevi olumsuzlukları göze almak zorunda kalarak, yurt dışına gittiğini söyledi.
Kocaismail, “Yurt dışını zoraki kabul etmek zorunda kalan hastalar iki aya yakın tedavileri sürecinde yapacakları günlük harcama, kira veya otel giderleri, refakatçi biletlerini dernekten talep ettiler. Dernek bu giderleri üstlenmekten hiçbir zaman kaçmadı, kaçmaz da” dedi.
Derneğin kuruluşundan bu yana temel hedefinin, hastaların kendi evinde, ada içinde, aileleri yanında, maddi ve manevi yıkıma uğramadan tedavi alacağı merkezlerin kurulması için mücadele etmek olduğunun altını çizen Kocaismail, yurt dışında tedavinin travmaya, acı ve korkuya yol açan bir süreç olduğunu vurguladı.

“Hastalar bedel ödememeli”
Kocaismail, yurt dışı tedavilerinin yeniden yurt içinde yapılmasının sağlanması için Bakanlar Kurulu’nun ivedilikle konuyu değerlendirmesi talebinde bulunduklarını belirtti. Kocaismail, “Talebimiz; yurt dışına giden hastaların, hiçbir fark ödemediği gibi YDÜ Hastanesi’ne gitmek için de yapılacak sevklerin karşılığında hastanın hiçbir maddi bedel veya fark ödememesi” diye konuştu. Sorunun aşılmasına yönelik önerilerden birinin YDÜ Hastanesi’nde yapılacak tedavinin masraflarının bir kısmını Sağlık Bakanlığı’nın, geriye kalanı da hastaların ödemesi yönünde olduğunu belirten Kocaismail, bunun istedikleri çözüm olmadığını, hastanın bedel ödemeden sevkinin sağlanmasını istediklerini ifade etti. Hastaların yurt dışında tedavi olmalarının hastalar adına istenilen bir sonuç olmadığını söyleyen Kocaismail, bunun gerçekçi bir çözüm şekli olamayacağını vurguladı.


Başbakanlık önünde olacaklar
Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, Bakanlar Kurulu’nun bugün yapılmasını bekledikleri toplantısı öncesinde saat 09.30’dan itibaren Başbakanlık önünde bekleyeceklerini de açıkladı. Kocaismail, “Başbakanlık önünde krize dönüşen sevk sorununun aşılması için yaptığımız talebin olumlu, müjdeli sonucunu almak üzere bekliyor olacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2014, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner566

banner455

banner565