Süreci hızlandırdı

Başbakan Erhürman, hükümetin istifasını bugün Cumhurbaşkanına sunuyor

Süreci hızlandırdı
banner432

 HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ın hükümetten çekildiklerini duyurmasının ardından Başbakan Tufan Erhürman, sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Erhürman, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya bugün saat 10.00’da istifasını sunacağını belirtti. Erhürman’ın istifasını sunmasının ardından Cumhurbaşkanı Akıncı’nın hükümeti kurma görevini, Cumhuriyet Meclisi’nde en çok milletvekiline sahip Ulusal Birlik Partisi ( UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar’a vermesi bekleniyor.

Başbakan Tufan Erhürman’ın açıklaması şöyle:
“Yapılan açıklamaların hemen ardından Sayın Cumhurbaşkanı ile görüştüm. Ülkemizin bir an önce yönetsel istikrara kavuşmaya ihtiyaç duyduğu bu dönemde yeni hükümetin kurulmasına ilişkin çalışmaların gecikmeden başlamasının sağlanması amacıyla yarın (bugün) sabah saat 10.00'da istifamı Sayın Cumhurbaşkanı'na sunacağım. Görev süremiz içerisinde birlikte çalıştığım bakan arkadaşlarıma, kıymetli bürokratlarımıza, milletvekillerimize, destek veren, katkı koyan, eleştiri yapan herkese teşekkür ederim. Halkımıza sevgi ve saygılarımı sunar, yeni dönemin ülkemiz için hayırlı olmasını dilerim.”
7 Ocak 2018 erken genel seçiminin ardından Tufan Erhürman’ın Başbakanlığında 2 Şubat 2018’de kurulan CTP-HP-TDP-DP Koalisyon Hükümeti, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda 16 Şubat’ta oy çokluğuyla güvenoyu almıştı. Oylamada, hükümet için 27 kabul, 22 ret oyu kullanılmış, 1 kişi de oylamaya katılmamıştı.
4’lü koalisyon hükümeti şu isimlerden oluşuyordu:
“Başbakan Tufan Erhürman (CTP), Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay (HP), Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit (TDP), Maliye Bakanı Serdar Denktaş (DP), İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars (HP), Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan (HP), Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami (CTP), Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu (DP), Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali (CTP), Sağlık Bakanı Filiz Besim (CTP), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler (TDP)” 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER