Trafik rahatlayacak

Harmancı, Kuzey ve Güney Lefkoşa’da geçiş kapılarının artırılması için başlattığı ziyaretler çerçevesinde KTEZO yetkilileri ile görüştü

Trafik rahatlayacak
banner432

Lefkoşa Türk Belediyesi(LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, LTB’nin başkent Lefkoşa’da yeni geçiş kapılarının açılmasına ilişkin taleplerini aktarmak ve görüşlerini almak için Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’na ziyaret gerçekleştirdi. 
Yapılan açıklamaya göre Harmancı, Kuzey ve Güney Lefkoşa’da geçiş kapılarının artırılması ve bu sayede geçişlerin ve trafiğin rahatlaması amacıyla Lefkoşa Rum Belediyesi ile görüş birliğine varmasının ardından temaslarını sürdürüyor.
Harmancı, Lefkoşa’nın ülkenin merkezi olmasına rağmen araçlı tek bir sınır geçiş kapısının olmasının insanların dolaşım anlamında özgürlüklerini ciddi şekilde sıkıntıya soktuğunu söyledi. 
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yanı sıra Sendikal Platform üyelerinin de Lefkoşa’da yeni geçiş kapılarının açılmasına destek belirttiğini kaydeden Başkan Harmancı, Rum Yönetimi’nin ise Lefkoşa’da açılması muhtemel kapıları farklı bölgelerdeki kapılar ile birlikte ele almasının üzüntü verici olduğunu söyledi. 
Başkan Harmancı, Mağusa Kapısı’nın araçlı geçişlere, Baf Kapısı’nın ise yaya geçişlerine açılmasının kendileri için öncelikli olduğunu vurguladı. 
Harmancı, Lefkoşa Surlariçi’nde özellikle Yediler ve Kuyumcular Sokak’ta faaliyetlerini sürdüren küçük esnafın bölgede gelişen yeni turizm odaklı stratejide nasıl yer alabileceğinin tartışılması ya da bu bölgede eski tip teknoloji ağır ve kirli sanayi ile ilgili oluşacak durumun organize bölgelere nasıl aktarılabileceğine ilişkin bir süredir Ekonomi Bakanlığı’nın yanı sıra Vakıflar İdaresi ile görüşmeler gerçekleştirdiklerine de sözlerine ekledi. 
Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga ise yaptığı konuşmada Harmancı’ya ve LTB’ye bu konuda destek belirtti.  

LTB, Almanya’dan gelen siyasileri ağırladı
Öte yandan LTB Almanya’dan gelen siyasileri ağırladı.
Verilen bilgiye göre, LTB Başkanı Mehmet Harmancı, Alman Sosyal Demokrat Partisi (SDP) heyetini kabul etti. 
Kabulde Harmancı heyete Kıbrıs sorunu, Lefkoşa’nın ve belediye tarihçesiyle ilgili bilgi verdi, bugünkü çalışmaları ve LTB-Lefkoşa Rum Belediyesi ile yapılan ortak projeleri aktardı.
Avrupa Birliği’nin altyapı fonlarını sadece Güney Kıbrıs’a verdiğini dile getiren Harmancı, bunun adil ve mantıklı bir politika olmadığını kaydetti.  

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER