banner564
banner556

Tanju Bilgiç: “Rumlar masaya dönmeli”

Tanju Bilgiç, "Hem KKTC hem de Türkiye Kıbrıs'ta kalıcı bir siyasi çözüm için kararlılığını koruyor” dedi

Tanju Bilgiç: “Rumlar masaya dönmeli”
Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda Rum tarafından Doğu Akdeniz'deki tek taraflı faaliyetlerine bir an önce son vermesini ve müzakere masasına dönme yönünde samimi çaba göstermesini beklediklerini söyledi.
Sözcü Bilgiç, Bakanlıkta düzenlediği olağan basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını cevapladı.
Kıbrıs'ta müzakere masasına tekrar oturulabileceği yönündeki açıklamaları değerlendiren Bilgiç, şunları söyledi:
"Hem KKTC hem de Türkiye Kıbrıs'ta kalıcı bir siyasi çözüm için kararlılığını koruyor. Rum tarafı da daha önce KKTC'nin haklarını savunmak için yürüttüğü çalışmaları bahane göstererek müzakere masasından kalkmıştı. Aslında bu samimiyetsizliğin göstergesi. Oysa Kıbrıs'ta kapsamlı çözüme varılması, doğal kaynakların paylaşımıyla ilgili meselenin de çözümünü aslında sağlayacak. Kıbrıs Türk tarafı hala müzakere masasında ve 11 Şubat 2014 tarihli ortak bildiri çerçevesinde müzakerelere devam etme konusunda siyasi irade ve kararlılığını hala sürdürüyor. Sadece Türk tarafının bu kararlılığıyla soruna çözüm bulmak mümkün değil. Biz Rum tarafının Doğu Akdeniz'deki tek taraflı faaliyetlerini bir an önce sona erdirmesini ve müzakere masasına dönmesi yönünde samimi bir çaba göstermesini bekliyoruz. Türkiye, KKTC'ye her alanda verdiği desteği dün olduğu gibi bugün ve yarın da sürdürecek."

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2015, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner472