Teyakkuz durumu

Rum Ordusu, Türk gemilerinin hareketlerini sistemli olarak kaydedip, Anastasiadis’e bildiriyor

Teyakkuz durumu
   Rum Milli Muhafız Ordusu ile Rum Savunma Bakanlığı kurmaylıklarının, Türkiye’nin sismik araştırma yapacağı bölgeleri ilan ettiği Navtex yayımladığı andan itibaren teyakkuzda olduğu ve kriz masası oluşturduğu haber verildi.
   Simerini “Askeri Kaynaklar Tuzağa Düşürme Çabası Görüyor... Türkler Tarafından Gövde Gösterisi” başlıklı haberinde, Doğu Akdeniz’de görev yapan iki Türk savaş gemisinin günlük hareketlerinin sistemli olarak kaydedildiği ve doğrudan Rum Savunma Bakanlığı’na, bakanın da Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e bildirdiğini yazdı. 
   Kriz masası oluşturulduğunu ve günlük olarak bütün olası senaryolar değerlendirilerek, tepki planları hazırlandığını vurgulayan gazete, Türk korvetinin  ENI-KoGas’ın sondaj çalışması için Rum tarafının NOTAM verdiği bölge içerisine girip çıkmaya devam ettiğini bildirdi. Gazete, bilgi sahibi üst düzey bir Rum askeri kaynağının “her halükarda icraatlar büyük bir hassasiyet içerisinde yapılıyor çünkü vereceğimiz tepkilerle, suni veya gerçek bir kriz yaratarak meseleyi militarize etmek istediği aşikar olan Türk tuzağına düşebiliriz” dediğine dikkat çekti. Gazete, RMMO ve Rum Savunma Bakanlığı kurmaylıklarının analizlerden, Türk taleplerinin şu iki eksende hareket ettiği sonucunun çıktığını yazdı.

Tatbikatlar sürecek
Habere göre, Rum Yönetimi ve Meclisi gibi Rum Savunma Bakanlığı da, rol sahibi ülkelerin askeri ataşelerini “derhal bilgilendirme” mücadelesine girişti. Bunun paralelinde, Rum Yönetimi dün ABD ile ortak icra edilen arama kurtarma tatbikatı aracılığıyla “Türkiye’ye net mesajlar verildiğine” inanıyor. 
Gazete, ABD ile dün yapılan ortak tatbikatın tek olmadığını, hemen önümüzdeki dönemde benzerlerinin yapılacağını, hatta Türkiye’ye daha güçlü mesajlar verilmesi için daha baskıcı faaliyetlerde bulunulacağını yazdı. 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER