banner564
banner556

TL’de yüzde 1.90 dövizde 1.33

Merkez Bankası, kredi kartı akdi faiz oranlarında düzenlemeye gitti

TL’de yüzde 1.90 dövizde 1.33
KKTC Merkez Bankası, kredi kartları azami aylık akdi faiz oranlarında yeni düzenlemeye gitti.
Buna göre, TL işlemlerinde azami aylık akdi faiz oranı yüzde1.90, döviz işlemlerinde ise 1.33 oldu. Ocak ayı başında uygulamaya giren oranlara göre yeni düzenleme ile TL işlemlerinde 6, döviz işlemlerinde ise 1 puan indirime gidildi.
Merkez Bankası Başkanı Bilal San yaptığı yazılı açıklamada, 58/2014 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası’nın 12. maddesi ile kredi kartları azami aylık akdi ve azami aylık gecikme faiz oranlarının hesaplanması görev ve yetkisinin Merkez Bankası’na verildiğini hatırlattı.
San, söz konusu oranların KKTC’de ilk kez 2 Ocak 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak uygulamaya girdiğini kaydetti.
San, yasa gereği en geç üç ayda bir yeniden belirlenmesi gereken yeni dönem kredi kartları azami aylık akdi faiz oranlarının Türk Lirası işlemlerinde yüzde 1,90, döviz işlemlerinde yüzde 1,33 olduğunu açıkladı.
San, azami aylık gecikme faiz oranlarının ise yasa gereğe belirlenen oranların yüzde 0,5 üzerinde uygulanacağını kaydetti.
Merkez Bankası Başkanı Bilal San, söz konusu oranların yenisi kamuoyuna ilan edilinceye kadar geçerliliğini koruduğunu, yasada tanımlandığı gibi tüketici kredileri ağırlıklı ortalama faiz oranları üzerinden hesaplanıp ilan edildiğini ve bu oranların, bankalarca kredi kartı işlemlerinde uygulanabilecek üst sınır olduğunu ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2015, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner474