banner564
banner556

Uçuyordu

Asya Rıdvanoğlu’na çarparak ölümüne neden olan Ali Aziz Zenginses’in 196 metreyi 4 saniyede geçtiği bildirildi

Uçuyordu
Çiğdem AYDIN
Asya Rıdavnoğlu’na aracıyla çarparak ölümüne neden olan Ali Zenginses hakkındaki dava Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediyor. Davanın dünkü oturumunda ifade veren Polis Çavuşu Faris Eserbaş, kazayı soruşturan memur olduğunu, elde ettiği kamera görüntülerinde sanığın çok hızlı olduğunu,196 metreyi 4 saniyede geçtiğini tespit ettiğini söyledi. Duruşmada tanık kürsüsüne çıkan Asya Rıdvanoğlu’nun babası Sadık Rıdvanoğlu ise iddia makamının ‘şikâyetçi minsiniz’ sorusu üzerine, “Tabii ki şikayetçiyim” dedi.

53 metre ileriye savurdu
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde Başkan Ömer Güran, Kıdemli Yargıç Melek Esendağlı ve Yargıç Alev Ulunay huzurunda görüşülen davanın dünkü oturumunda Tanık kürsüsüne çıkan Polis Çavuşu Faris Eserbaş, kaza mahalline 196 metre kala bir marketten temin edilen kamera görüntüleri ile ilgili bilgi verdi. Eserbaş, kamera kayıtlarına bakıldığında hızlı bir aracın geçtiği 10 dakika sonrada ambulans ve polisin geldiğini söyledi. Çarpma anının gözükmediğini ancak hızlı geçen aracın sanığa ait olduğuna dair tespitler olduğunu kaydeden Eserbaş, kaza noktası ile kamera kaydının başlangıç noktası arasında 196 metre olduğunu ve sanığa ait aracın bu mesafeyi 4 saniyede geçtiğini ifade etti. Çarpmadan sonra Asya Rıdvanoğlu’nun 53 metre ileriye doğru savrulduğunu, cesedin duvara çarptığını kaydeden Eserbaş, “Eğer duvara çarpmasaydı daha fazla ileriye gidebilirdi” dedi. 

Frene basamayacak kadar hızlıydı
Eserbaş, Asya Rıdvanoğlu’nun kaçma şansı kalmadığını, sanığın frene basamayacak kadar hızlı olduğunu ve çarpmanın ardından durmayıp gittiğini ifade etti.
Eserbaş’ın ifadesinin ardından sanık avukatı, kaza mahalline ilişkin yapılan 196 metrelik ölçümün doğru olmadığını, kaza yeri krokisinde bu ölçümün 191 metre olarak belirlendiğini söyledi. Sanık avukatı, ayrıca bir anayolda karşıdan karşıya geçen yayanın sorumlulukları olduğunu, sağa sola iyice bakıp emin olmadan geçmemesi gerektiğini söyledi. 

350 metreden görebilir miydi?
Savunma, tahkikat memuruna bir kişi farları yanan bir aracı 350 metreden görebilir mi diye sordu. Eserbaş sorulan soruya evet yanıtını verdi.
Faris Eserbaş’ın ardından sanığa alkol testi yapan polis memuru İsmail Barabar tanık kürsüsüne çıktı. Barabar, kazadan sonra trafik şubesine getirilen sanığa iki kez alkol testi yapıldığını, birincisinde yüzde 115, ikincisinde ise yüzde 111 oranında alkol çıktığını, test sonucunu sanığa gösterdikten sonra tutanağı imzalattığını söyledi. 

Acılı baba, ‘Şikayetçiyim’ dedi
Barabar’ın ardından tanık kürsüsüne çıkan polis Burak Güney, Asya Rıdvanoğlu’nun otopsisi ile ilgili bilgi verirken, cezaevinde görevli gardiyan Mehmet Ulupınar ise sanık cezaevine konulduktan sonra teslim aldığı ehliyet dâhil diğer eşyalar ile ilgili bilgi verdi.
Bu tanıkların ardından Asya Rıdvanoğlu’nun babası Sadık Rıdvanoğlu tanık kürsüsüne çıkarak, sanıktan şikâyetçi olduğunu dile getirdi.

Barın sahibi de tanıklık etti
Rıdvanoğlu’nun ardından ehliyet müfettişi Buray Özen tanık kürsüsüne çıkarak sanığa ait araçta eksik ayna olmadığını belirtti. Özen, gözlük veya lens kullanması şartı ile sanığın araç kullanmasında veya ehliyet sahibi olmasında yasal bir engel olmadığını dile getirdi.
Son olarak tanık kürsüsüne çıkan Zefir Bar’ın sahibi Kenan Kaynar, yolun sağından soluna doğru uçak gider gibi bir ses duyduğunu, sonra çok güçlü bir çarpma sesi duyduğunu, dışarı çıktığında ise ortalığın toz bulutu haline geldiğini ifade etti.
Tanıkların dinlenmesinin ardından mahkeme uzman tanıklar ile doktor tanıkların dinlenmesi için duruşmayı 20 Mart tarihine erteledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2015, 13:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner473