‘Vahim suçlardan biri’

Erdemli’de yaşayan 80 yaşındaki Nermin Hasdağ’ın evine girip, demir çubuklarla tehdit ettikten sonra parasını ve altınlarını çalan Yunus Emre Bebek 4 yıl hapis yatacak

‘Vahim suçlardan biri’

 Suna ERDEN

Değirmenlik bölgesine bağlı Erdemli köyünde yaşayan 80 yaşındaki Nermin Hasdağ’ın evinin soyulması, demir çubuklarla tehdit edilerek üzerindeki altınların çalınması olayı ile ilgili davada karar açıklandı. Yüzüne maske takıp, Hasdağ’ın evine girdikten sonra yatak odasında ağzını eli ile kapatıp, tornavidayı boğazına dayayarak, üzerinde bulunan altınlar ile elbise dolabında bulunan 7 bin TL ve cüzdanındaki 400 TL’yi çalan Yunus Emre Bebek’in cezası belli oldu. Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanık, 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada kararın gerekçeleri açıklandı.

Suçu, müebbet öngörüyor 
Davanın kararını okuyan Başkan Fadıl Aksun, sanığın işlediği soygun suçunun müebbet hapis öngören çok ciddi ve vahim suçlardan olduğuna değindi. 
Aksun, sanığın işlediği suçların arasındaki en  vahim suçun soygun suçu olduğunu belirtti. Aksun, Anayasa’ya göre herkesin barış, huzur ve güven içinde yaşama hakkı olduğuna vurgu yaptı. 
Aksun, sanığın taşıdığı ve müştekinin boynuna dayadığı tornavidayı saldırı silahı olarak değerlendirdiklerini belirtti. 

Fiziki şiddet de kullandı
Aksun, sanığın konu suçu yaşı oldukça büyük bir kişiye karşı işlemesi, saldırı silahı kullanmasını, fiziki şiddet kullanmasını, şiddet tehdidinde bulunmasını, amacında başarılı olmasını, müştekinin sadece paralarını değil, üzerindeki altınları da almasını, 10 bin 800 TL değerinde bir soygun gerçekleştirmesini, yüzünü gizlemesini, öldürmekle tehdit etmesini aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti. Aksun, soygun ve hırsızlık suçlarının, son 10 yıl içinde 7 kez Ağır Ceza Mahkemeleri’nin gündemini en çok meşgul eden ikinci suç türünü oluşturduğuna değindi.
Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususları değerlendiren Başkan Fadıl Aksun, sanığa oybirliği ile 4 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.  


 

YORUM EKLE
YORUMLAR
ALFAROMEO
ALFAROMEO - 3 ay Önce

YOL GEÇEN HANINA DÖNMÜŞ OLAN ÜLKEM,NE HALE GELMİŞ. KAPI ,PENCERE AÇAMAZ HALE GELDİK.DUMPING SENDROMU !!!!! BİR TARAFTAN KAHPE ZENCİLER,ÖTE TARAFTAN TÜRKİYEDEN GELEN ARSIZ VE HIRSIZLAR...

SIRADAKİ HABER