banner564
banner556

Vefasızlık

Şener Elcil’in, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması durumunda kendisine destek vermeyecekleri yönündeki açıklamasını Talat, tek kelimeyle değerlendirdi:

Vefasızlık
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, katıldığı bir televizyon programında çeşitli konuları değerlendirdi. Programda, KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil’in Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması durumunda kendisine destek vermeyecekleri yönündeki açıklamalarının sorulması üzerine, bu sözlere çok üzüldüğünü belirten Talat, bu konuda söyleyecek çok şeyi olduğunu ama polemik yapmadan birkaç hususa vurgu yapmak istediğini söyledi.
Hem Eğitim Bakanlığı hem Başbakanlık döneminde öğretmenlere yönelik yapılan icraatları hatırlatan Talat, UBP tarafından verilmeyen, geriletilen birçok hakkın kendi görev dönemlerinde verildiğini ve geliştirildiğini anlattı.
 “Kadın ve çocuk haklarının geliştirilmesi yanı sıra barış ve Annan Planı sürecindeki rolünü, iki toplumun yakınlaştırılmasındaki çabalarını, kayıp kazılarının başlatılmasındaki uğraşını, uluslararası alanda ortaya koyduğu Kıbrıs Türk halkının yüzünü ağarttığını belirttiği çalışmaları” anlatan Talat, “bu vefasızlığa çok üzüldüğünü” söyledi.

“Erk, gerçekleri söyledi”
CTP Genel Sekreteri Kutlay Erk’in “kendi döneminde müzakerelerde önemli ilerlemeler kaydedildiği yönündeki” açıklamalarının sorulması üzerine Talat, Erk’in bir dönem kendi özel temsilcisi olduğunu, yakın çalıştıklarını, bu bağlamda gelişmeleri bire bir bilen Erk’in söylediklerinin gerçekleri ifade ettiğini belirtti.
Talat, kendi döneminde birçok konuda yakınlaşma sağlandığının çok sayıda kaynak tarafından da ifade edildiğini, bu tür yakınlaşmaların ne kendinden önce ne de kendinden sonra başarılabildiğini savundu.

“CTP dedikoduyu yasakladı”
Talat, CTP’nin sol gelenekten gelen bir parti olarak dedikoduyu yasakladığını, her türlü sorunun organlarda konuşulması gerektiğini belirlediğini ve organlarda konuşulanların dışarıda konuşulmasını da “dedikodu” olarak kabul ettiğini söyledi.
Buna karşılık, her üyenin bir organda olmadığına dikkat çeken Talat, CTP’nin bunu geniş üye toplantıları yaparak telafi ettiğini, sonuçta en yetkili organın da kurultay olduğunu ifade etti. Talat, bu çerçevede disiplinin korunmasının önemini anlattı.

“Eroğlu, Denktaş gibi efelenmiyor...”
Talat, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, “Denktaş bey gibi efelenmeden, sessiz ve derinden süreci tıkadığını, şimdiki sürecin geçmişten farkının bu olduğunu” iddia ederek, kendisine ait olmadığını iddia etmesine rağmen “çözümsüzlük çözümdür” sözünü Eroğlu’nun kullandığını öne sürdü.
 “Rayından çıkan ve karmaşıklaşan” diye nitelediği Kıbrıs sorununu çözmenin artık kolay olmadığını, ancak başarmak zorunda olduklarını anlatan Talat, doğrudan doğruya, yüz yüze, baş başa görüşmelerle zorlukların öğrenilmesi ve giderilmesine çalışılması gerektiğini belirtti.

Barış güçlerine çağrı
Talat, önümüzdeki süreçte Kıbrıs Türkü’nün uyanık olması, kendine güvenmesi gerektiğini, barışı sağlayacak olanın, başta iç dinamikler olacağından hareketle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde doğru karar verilmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2014, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner472