banner564
banner556

“Devlet ciddiyeti ile bağdaşmaz”

Avukat Umut İnan, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin, YDÜ ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokoller konusunda kamuoyunu yanılttığını iddia etti

“Devlet ciddiyeti ile bağdaşmaz”
Yakın Doğu Üniversitesi avukatı Umut İnan, Yakın Doğu Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokoller hakkında dün kamuoyuna bir açıklama yaptı.
İnan açıklamasında, imzalanan protokollerin, Sağlık Bakanı Sayın Ahmet Gülle tarafından gündeme taşındığını ve yapılan açıklamalarda kamuoyunda konuyla ilgili yanlış bir algı ve bilgi kirliliği oluşmuştuğunu savundu. 
Açıklamasında, “Sayın Bakanın yapmış olduğu yanlış yönlendirme ve manipülasyonlarla dolu açıklamalar kamuoyu ile toplum vicdanını rahatsız etmiş olup ülkemizin imajını da ciddi bir biçimde zedelemiştir” diyen İnan, Bakan Gülle’nin açıklamalarının devlet ciddiyeti ile bağdaşmadığını ileri sürdü.

Yargı sürecini etkilemeye yönelik
Bakan Gülle’yi, yargı sürecinde olan bir davayı etkilemeye yönelik ve siyasi kaygıları ön plana çıkararak açıklama yapmakla suçlayan İnan, şu ifadelere yer verdi:
“Kamuoyunu konuyla ilgili doğru bilgilendirmek adına tartışmalara konu protokoller ve faturalandırma süreciyle ilgili bazı gerçekleri açıklama gereği doğduğuna inanıyorum.
Yakın Doğu Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan Teşhis ve Tedavi Hizmetleri Protokolleri ve Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Hastaneleri arasında imzalanan çeşitli  Teşhis ve Tedavi Hizmetleri Protokollleri karşılıklı olarak incelendiği zaman, Türkiye Cumhuriyeti sağlık kurumlarıyla imzalanan protokollerde belirlenen hizmet fiyatları ile Yakın Doğu Hastanesi hizmet fiyatları arasında bir farklılık bulunmadığı, hatta bazı protokollerle kıyas yapıldığında Yakın Doğu Hastanesi’nin hizmet fiyatlarının belirli kalemlerde Türkiye kurumlarından daha uygun olduğu görülmektedir. Ayrıca yurt dışına sevkedilen hastaların ulaşım ve konaklama giderleri göz önünde bulundurulduğu zaman Yakın Doğu Hastanesi’ne yapılan sevklerin yurt dışına yapılan sevklerden daha uygun olduğu da tartışmasız bir gerçektir. Bunun yanısıra ciddi sağlık sorunlarıyla uğraşan insanımızın, ülkesinde tam teşekküllü bir hastane varken ek bir külfetle yurt dışına yolculuk etme zorunda bırakılması halkını seven hiçbir devlet adamının kolaylıkla açıklayamayacağı ve kabul edemeyeceği bir durum olması gerekir. Bugün (dün) toplanan Bakanlar Kurulu öncesinde  Kanser Hastaları Derneği başkanı Raziye Kocaismail tarafından yapılan açıklamada ifade edilen rahatsızlık tam da bu sürecin kanser hastaları özelinde yaratmış olduğu maddi ve manevi mağduriyete örnek teşkil etmektedir. Hal böyleyken Yakın Doğu Hastenesi’yle yeni bir protokol imzalanmayıp hastalarımızın yurt dışına sevkedilmesi ne ekonomik akla ne de vicdana sığmaktadır.

“YDÜ Hastanesine tek kuruş ödenmedi”
İlk olarak Ağustos 2010 tarihinde imzalanan protokolle birlikte Yakın Doğu Hastanesi’ne sevkedilmeye başlanan hastaların tetkik ve tedavileri, Sağlık Bakanlığının söz konusu protokolü tek taraflı feshine kadar en iyi şekilde gerçekleştirilmiştir. Bu dört yıllık süreç içerisinde binlerce hastanın tetkik ve tedavisi yapılmış olmasına rağmen Sağlık Bakanlığı bu hizmetler karşılığında Yakın Doğu Hastanesi’ne tek bir kuruş bile ödememiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından sevkedilen hastalara yapılan işlemler ve bu işlemlerin tutarları defalarca Sağlık Bakanlığına bildirilmiş, verilen hizmetler için faturalar düzenlenip Bakanlığa gönderilmiş olmasına rağmen Bakanlık hiçbir gerekçe göstermeksizin bir kısım faturaları tasarufunda tutmaktadır.
Bununla birlikte konunun çözüme kavuşturulması için gerek Sağlık Bakanlığı gerekse Başbakanlık düzeyinde defalarca girişimlerde bulunulmuş, toplantılar yapılmış ancak bu toplantılar çözüm üretici bir sonuca ulaşmamıştır. Bu iyi niyetli ve çözüm bulmaya yönelik girişimlerin sonuçsuz kalmasını takiben Sağlık Bakanlığı aleyhine söz konusu sevklerden kaynaklanan alacaktan dolayı dava ikame edilmiş olup bu dava ile ilgili yargı süreci de halen devam etmektedir. 
Bu gerçekler ışığında Sayın Bakanının yaşanan tüm bu süreci yok sayıp Yakın Doğu Hastanesi’nin Bakanlığa fatura göndermediğini iddia eden açıklamaları gerçelikten ve devlet ciddiyetinden uzaktır.”

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2014, 09:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeki yıldız
Zeki yıldız - 8 ay Önce

Bu temelden yoksun bir analizi yazabilmek için waldo nerdesin diye sormak lazım. Kemal ve ahalisini vaktiyle çok iyi tanırdı. Ne oldu da mesnetten yoksun ucuz yazılar kalemine yazık …

SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473