banner564
banner556

BRT’de dert çok

Bay-Sen’in eyleminde konuşanlar, siyasilere artık güvenlerinin kalmadığını, kurum çalışanlarının “devlet bütçesini tüketen asalaklar” olarak görülmemesi gerektiğini söyledi

BRT’de dert çok
Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) çalışanlarının örgütlü bulunduğu BAY-SEN, toplu iş sözleşmesi maddeleri uygulanmadığı gerekçesiyle BRT önünde eylem yaptı.
Eyleme, HÜR-İŞ ve KAMU-İŞ de destek verdi.
BAY-SEN Başkanı Salih Sakallı eylem sırasında basına yaptığı açıklamada, son zamanlarda BRT ile ilgili kamuoyunda bir bilgi kirliliğinin hakim olduğunu ifade ederek, BAY-SEN yetkililerine her an ulaşılarak gerçek ve doğru bilgilerin alınabileceğini söyledi.
Sakallı BRT’nin, elektrik sorunları, toplu sözleşme maddelerine uyulmaması ve çalışanların haklarını alamaması sorunlarıyla karşı karşıya bulunduğunu anlatarak, sözün aslında senet olması gerekirken bugüne dek siyasilerin verdiği hiçbir sözün yerine getirilmediğini kaydetti.
2009 yılından sonra verilen sözler ve atılan imzaların hiçbirinin gereğinin yerine getirilmediğini savunan Sakallı, artık siyasilere güvenlerinin kalmadığını, çağdaş bir yasanın halen çıkarılmadığını ifade etti.

“Emekten yana olan parti...”
BAY-SEN olarak iyi niyet ve uzlaşı çerçevesinde masada olmayı tercih ettiklerini kaydeden Sakallı, emekli çıkacak BRT çalışanlarına ikramiyelerinin ödenecek olmasının sevindirici bir haber olmakla birlikte bunun yetersiz olduğunu, ayrıca toplu iş sözleşmesi maddelerinin hayata geçmesini istediklerini belirtti.
Sakallı, 2011 yılından sonra işe girenlerin bayramlık ödeneklerinin verilmediğini söyleyerek, emekten yana olan bir partinin iktidarında bunların olmaması gerektiğini kaydetti.

Latifoğlu: BRT mali sorunlarla boğuşuyor
HÜR-İŞ Başkanı Yakup Latifoğlu da, BRT’nin bir yılı aşkın süredir mali sorunlarla boğuştuğunu söyleyerek, talep edilen yasa değişikliklerinin gerçekleşmediğini, hazırlanan tasarıların da raflarda kaldığını belirtti.
BRT’de toplu iş sözleşmesinin uygulanmamasının bardağı taşıran son damla olduğunun altını çizen Latifoğlu, emekli olacaklar için sevindirici haberler olmasının yanında, çalışanların hakları ve ek ödeneklerinin de verilmesi gerektiğini kaydetti.
Maliye Bakanlığı’nın “kaynak yok” diyerek BRT’yi mağdur etmesine anlam veremediklerini söyleyen Latifoğlu, çalışanlara iş güvencesi ve haklarının verilmesi için kaynağın var olduğunu, sadece BRT vasıtasıyla elde edilen gelirlerin BRT’ye gelmesi için hükümetin irade göstermesi gerektiğini söyledi.


Kurt: Yasa 1993’te revize edili
BAY-SEN’in BRTK Yönetim Kurulu’ndaki temsilcisi Osman Kurt ise, BRT Yasası’nın en son 1993’te revize edildiğini kaydederek, 24 saat üzerinden kesintisiz yayın yapan, polisin iletişiminde, gemilerin radyo frekanslarıyla haberleşmelerinde önemli görevleri bulunan kurumun çalışanlarının “devlet bütçesini tüketen asalaklar” olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2014, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner474