banner564

Yeni yılda dijital dönem

Bakan Öztürkler, e-nüfus ve e-kimlik sistemlerinin yeniden yapılandırıldığını belirtti

Yeni yılda dijital dönem
banner598

İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında Nüfus Kayıt Dairesi Müdürlüğü’nün e-nüfus ve e-kimlik sistemlerinin yeniden yapılandırıldığını açıkladı. Öztürkler,” Yeni yıl ile birlikte, vatandaşlarımız ilk kez uygulamaya koyacağımız online hizmetler sayesinde doğum ve ölüm belgelerine dijital ortamda ulaşma imkânına sahip olacaklardır” dedi.
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre,  2023 yılında doğum ve ölüm belgeleri için devlet dairesine gelme dönemine son verileceğini kaydeden Öztürkler, “Göreve gelir gelmez koyduğumuz hedefler doğrultusunda, Nüfus Kayıt Dairemizin e-kimlik sistemi içerisinde yer alan doğum ve ölüm belgelerinin vatandaşlarımıza e-Devlet kapısı üzerinden dijital ortamda verilmesi adına çok önemli bir süreci tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yeni yıl ile birlikte, vatandaşlarımız ilk kez uygulamaya koyacağımız online hizmetler sayesinde doğum ve ölüm belgelerine dijital ortamda ulaşma imkânına sahip olacaklardır” dedi. 

Uluslararası standartlarda 
Bakan Öztürkler, yine dijital dönüşüm kapsamında yeniden yapılandırılan e-Kimlik sistemi ile uluslararası standartlarda güvenlik kodlarına sahip, yeni nesil çipli kimlik uygulamasına Beyaz ve Mavi kimliklerde geçileceğini belirtti.
Öztürkler, bir diğer çağdaş kazanımın da, halk arasında daimi ikamet izni olarak da bilinen “Beyaz Kimlik” ve ülkede yaşayan yerleşik Rumlar ile Maronitlere verilen “Mavi Kimlik” için yeni nesil çipli, uluslararası standartlarda güvenlik kodlarına sahip kimlik kartlarına geçilmesi olacağını, e-Kimlik Sistemindeki yeni yapılandırma çalışmaları sayesinde ise kısa sürede önemli bir adım daha atılmış olacağını kaydetti.
Öztürkler, İçişleri Bakanlığının geniş sorumluluk ve hizmet ağı içerisinde yer alan tüm alanlarda çağdaş bir dönüşüm yapmak için çalışmaya devam edeceklerini de belirtti.
e-nüfus ve e-kimlik sistemlerinin yapılandırılmasında büyük emek ortaya koyan başta Nüfus Kayıt Dairesi Müdürü Sayın Faika Tanoğlu’na, Bakanlık Bilgi işlem sorumlusu Cem Beyaz’a ve emeği geçen herkese teşekkür eden Öztürkler, “Yeni çağdaş hizmetlerin ülkemize, daha iyisini hak eden insanımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473