banner564
banner556

Yol haritası çizilecek

Bakan Üstel, Ankara temaslarında KKTC turizmi ile ilgili önemli adımlar attıklarını söyledi

Yol haritası çizilecek

 Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Anavatan Türkiye ile etkin tanıtım ve pazarlama politikası oluşturmakta olduklarını söyleyerek, “Türkiye’nin çok güçlü bir desteği var, bu da bizi memnun ediyor” dedi. Üstel, yeni dönemde ülke turizminin yol haritasını Türkiye ile birlikte çizeceklerini belirtti. Bakan Üstel, Türkiye Turizm Tanıtım Ajansı içerisine Kuzey Kıbrıs’ın da dahil edileceğini ve daha profesyonel bir hizmet ile KKTC turizmini kalkındıracaklarını dile getirdi. Üstel, Türkiye ile geniş kapsamlı bir turizm gelişim planı hazırladıklarını belirtti.

Üstel, yazılı açıklama yaparak, Ankara’da düzenlenen Turizm İşbirliği Toplantısı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile yapılan görüşmeyi değerlendirdi.
Üstel, Ankara ve bölgesinden birçok acente ve tur operatörünün katıldığı toplantıda, Kuzey Kıbrıs destinasyonunun iyileştirilmesi yönünde çok verimli bir toplantı yaptıklarını belirtti.
Düzenlenen toplantılara yoğun bir katılım olduğunu da belirten Üstel, “Kuzey Kıbrıs turizmini pazarlamak isteyen birçok acente bizlerle ve turizm paydaşlarımız ile iletişime geçmiş durumdadır” diyerek, verimli bir toplantı yaptıklarını vurguladı.
2020 yılında bu girişimlerin faydasını görmek istediklerin dile getiren Üstel, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin de güçlü desteği ile çalışmaları yürüttüklerini söyledi.
Ankara’da geçen hafta Fuat Oktay ile görüştüklerini söyleyen Üstel, Oktay’ın Turizm İşbirliği Resepsiyonu’na da katılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti de dile getirerek, bu vesile ile tekrardan görüşme fırsatı bulduklarını kaydetti.

Yol haritası
Turizm sektöründe yaşanan sıkıntıların çözümü yönünde Oktay’ın oldukça yoğun mesai harcadığına değinen Üstel, yeni dönemde ülke turizminin yol haritasını Türkiye ile birlikte çizeceklerini sözlerine ekledi.
Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un da turizmin içinden geldiğini vurgulayan Üstel, Ersoy’un ülke sorunlarını yakinen bilen biri olduğunu, bu durumun ise KKTC turizmi açısından bir şans olduğunu söyledi.
Turizm sektöründe 2017 yılından itibaren turizm teşviklerinin ödenmesinde sıkıntı yaşandığını ifade eden Üstel, turizm teşviklerinin ödenmesi için oluşturulan kaynağın Türkiye tarafından KKTC’ye aktarıldığını da açıkladı.
Üstel, Türkiye Turizm Tanıtım Ajansı içerisine Kuzey Kıbrıs’ın da dahil edileceğini ve daha profesyonel bir hizmet ile KKTC turizmini Türkiye’nin desteği ile kalkındıracaklarını dile getirdi.

Markalaştırma yapılacak
Kuzey Kıbrıs destinasyonunun markalaştırılması için üçüncü dünya ülkelerinde etkin bir tanıtım ve pazarlama politikası oluşturulması yönünde karar aldıklarını ifade eden Üstel, Türkiye ile geniş kapsamlı bir turizm gelişim planı hazırladıklarını belirtti. 
Yıllardır halkımızı ve turizmimizi olumsuz yönde etkileyen Girne-Alsancak-Lapta yoluyla ilgili olarak ise Üstel, turizmin kalbi olan bu bölgede yaşanan çilenin hoş bir durum olmadığını ifade ederek, bu yolun çift şerit olarak tamamlanması yönünde Fuat Oktay’dan destek aldıklarını ve projenin süratle ele alınacağını vurguladı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner455