banner564
banner556

Zihniyet değişmedi

Enosis uğruna bugün dahi tüm anlaşma önerilerini reddettiğini kaydetti

banner611
Zihniyet değişmedi
banner598
banner616

Başbakan Ersin Tatar, Rum-Yunan zihniyetinde değişiklik olmadığını, Enosis upruna bugün dahi tüm anlaşma önerilerini reddettiğini kaydetti. Başbakan Ersin Tatar, Yunan cuntası ve adadaki Rum uzantıları tarafında Ada’nın Yunan olması için gerçekleştirilen 15 Temmuz 1974 darbesinin yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, 15 Temmuz Yunan darbesinin, Rum-Yunan ikilisinin, 1960’ta kurulan ortaklık devletini 1963’te silahlı saldırıyla yıkan, Kıbrıs’ı Yunan yapma hayalinin bir ürünü olduğunu ifade etti.
Yunan darbesi ve eli kanlı EOKA’cı Nikos Samson’un Kıbrıs Helen Devleti’ni ilan ederek başına geçirmesinin unutulamaz bir olay olduğunu belirten Tatar, “Türkiye Kıbrıs Türk halkının çağrısı üzerine, Kıbrıs Türkü’nün can ve mal güvenliği için tek yanlı müdahale hakkını içeren garantörlüğünü kullanarak Kıbrıs’a müdahale etmeseydi bugün adada nasıl bir durum olacağını asla gözümüzün önünden kaçırmamalıyız. Bunları unutmamız demek, gaflete düşüp, Rum-Yunan ikilisine Kıbrıs’ı teslim etmek demektir” dedi.

“Yanlış yolda yürümeyi tercih ediyor”
Rum-Yunan zihniyetinde geçen 45 yıl içerisinde herhangi bir fark olmadığını da kaydeden Tatar, “O gün Kıbrıs Türkü’nün tüm uzlaşma önerilerini sırf Enosis uğruna reddeden Rum-Yunan ikilisi, bugün de aynı hayal uğruna tüm iş birliği ve anlaşma önerilerimizi elinin tersi ile bir kenara itip, yanlış yolda yürümeyi tercih ediyor” ifadelerine yer verdi.

Yeni bir görüşme başlayacaksa…
Müzakere sürecine de değinen Tatar, “Kıbrıs’ta yeni bir görüşme süreci başlayacaksa bu sürecin ne zaman biteceği, sonuçta bir anlaşmaya varılamazsa artık Türk tarafının önünün kesilmeyeceği, tüm çözüm şekillerinin masada olacağı üzerinde önceden uzlaşılmalıdır” dedi. Tatar, Rum tarafının bir an önce Türk tarafının 2012’den beri masada duran hidrokarbon kaynakları konusunda ortak bir komite kurulması önerisine olumlu yanıt vermesi gerektiğini ifade etti.
Başbakan Tatar mesajında ayrıca, tüm şehitlere rahmet, tüm gazilere şükran dileklerinde bulundu.

Midyatlıları kabul etti
Öte yandan Başbakan Ersin Tatar dün Midyatlılar Bütünleşme Yardımlaşma Derneği Başkanı Faysal Dağdelen ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.
Başbakanlık’taki nezaket ziyaretinde Dağdelen, Başbakan Tatar’a derneğin çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2019, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner474