banner564
banner556

40 yıl sonra yeniden

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, İslam Dayanışma Oyunları’na katılım için talepte bulunduklarını söyledi

40 yıl sonra yeniden

Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, 4 yılda bir düzenlenen geniş kapsamlı bir spor organizasyon olan İslami Dayanışma Oyunlarına “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ” olarak katılabilmemiz için Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan talepte bulundu.

Eylül 2021’de düzenlenecek
Bakan Arıklı “Resmi yazı ile gönderilen bu isteğin kabul olması durumunda Konya’da 2021 Eylül ayı içerisinde düzenlenecek ve yıllar sonra ülkemiz sporcularının birçok branşta mücadele edebileceği ‘Uluslararası bir organizasyonda’ yer alacağız” dedi. 

56 ülkeden 3 bin sporcu yarışacak
Arıklı yaptığı açıklamada organizasyonun 20 spor dalında Türkiye dahil 56 ülkeden yaklaşık üç bin sporcunun katılımı ile gerçekleşmesinin beklendiğinin altını çizdi. Bakan Arıklı “Bu organizasyon 1980 yılında ilk kez Türkiye tarafında düzenlenmiştir” dedi. Birinci islam ülkeleri spor oyunlarında, atletizm, futbol, güreş, tenis, voleybol, branşlarında Kıbrıs Türk Federe Devleti adı altında temsil edildik ve İzmir’de yapılan bu organizasyonda güreş ve atletizmde dereceye girerek madalya kazanıldığının da hatırlatmasını yaptı.

Birçok branşta müsabaka yapılacak
Spor Dairesi Yönetim Kurulu Başkanı Mete Topçu ise organizasyon hakkında bilgilendirmede bulunurak, yapılacak olan bu organizasyon atletizm, badminton, basketbol 3x3, bisiklet (yol, pist), bocce, cimnastik (artistik, aerobik), eskrim, futbol, güreş (grekoromen, serbest stil), halter, hentbol, judo, karate, kick boks, masa tenisi, okçuluk, taekwondo, voleybol, yüzme, geleneksel okçuluk dallarında olacağını söyledi. Topçu bu organizasyona daha önce Kıbrıs Türk Futbol Federasyonundan hakemlerimizin de katılım gösterdiğini belirterek Atilla Topaloğlu ve Yıltan Mutlu’nun Türkiye-Malezya maçının yan hakemleri olarak görev yaptığını belirtti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner472