banner493

Futbolda radikal adımlar

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu

Futbolda radikal adımlar
banner432

 Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu, 2020-2021 sezonu ile ilgili olarak basın toplantısı yaptı. Sertoğlu sözlerine 2019-2020 sezonunda, bu zorlu ve olağanüstü süreçte başarılı olan kulüpleri tebrik ederek başladı. Zorlu bir dönemi geride bıraktıklarını ve süreci alınlarının akıyla tamamladıklarını kaydeden Sertoğlu, “Kulüplerimizi, futbolcularımızı, hakemlerimizi ve tüm katkı koyanları tebrik ederim. Stresi ve zorlu bir süreç oldu ancak adaletli ve namuslu bir şekilde 2019-2020 sezonunu tamamladık. Bu süreçte fiziksel ve psikolojik olarak herkes yıprandı, kolay olmadı ancak her şey de planladığımız şekilde oldu.” diye konuştu.

Sertoğlu: Lig 22 Ekim’de başlayacak
Yeni sezonla ilgili bilgi veren Sertoğlu, 17 Ağustos 2020 tarihinde 1. Transfer Dönemi’nin başlayacağını ve 16 Ekim 2020’de Süper Kupa, 22 Ekim 2020’de de K-Pet Süper Lig ve K-Pet 1.Lig’in başlayacağını aktardı. Ligin normal şartlardan daha geç başlamasından dolayı ilk devrede takımların 3 kez hafta arası maç yapacağını kaydeden Sertoğlu, “Son iki sezonda transferlerle ilgili özellikle ödeme konularında ciddi sıkıntılar yaşandı. Biz de bu ödemelerle ilgili ciddi stresini yaşadık. Kulüplerin sadece maçlarını düzenlemekle kalmıyor onların problemleriyle de boğuşuyor, onlara arabuluculuk yapıp yardımcı olmaya çalışıyoruz.” dedi.

Transfer yasağı geliyor
KTFF Başkanı transferlerde yaşanacak sıkıntılarla ilgili olarak Yönetim Kurulu’nun bir karar aldığını ve bundan sonra herhangi bir transfer işleminde çekin geri dönmesi durumunda, çekin geri döndüğü tarihten itibaren kulübün transfer yasağına gireceğini söyledi. Sertoğlu, “İlgili futbolcunun lisansı da o andan itibaren askıya alınacak ve ilk transfer döneminde de oyuncu eski kulübüne bedelsiz olarak geri dönecek. Bu sebeple kulüpler ayağını yorganına göre uzatsın, futbolcular antrenörler dikkatli anlaşmalar yapsın.” dedi.

banner499
Yabancı sayısı 1 oldu
Sertoğlu açıklamasında 2020-2021 sezonundan itibaren Süper Lig’de 1 yabancı futbolcu, 
1. Lig’de de 1 Türkiye Cumhuriyeti veya Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı futbolcuya müsaade edileceğini ifade etti.

U20 Ligi geldi, 21 yaş altı kuralı revize edildi
Uzun yıllardır süren U21 Ligi’nin yeni sezonda U20 Ligi olarak oynanacağını ifade eden Sertoğlu, yine bir süredir yürürlükte olan U21 kuralının da değiştiğini söyledi. U21 kuralının, “Genç oyuncu bulundurma kriteri” adı altında yeniden düzenlendiğini ifade eden Sertoğlu, KTFF’nin açıkladığı yaş kategorilerinde en az 5 genç oyuncunun kadroda bulundurulmasının zorunlu olduğunu kaydetti. Sertoğlu bu futbolcularla ilgili süre kısıtlamasının ortadan kalktığını ve kadroda bulundurma kuralının geldiğini söyledi. Yine pandemi sonrası ortaya çıkan 5 oyuncu değişikliği hakkının yeni sezonda devam edeceğini aktaran Sertoğlu, “Bu sayede genç futbolcular da daha fazla şans bulacaktır.” dedi. Sertoğlu ayrıca aynı gün oynanan karşılaşmalarda genç takımdan, A takıma çıkan oyuncu sayısı kriterinin de kaldırıldığını ve bu kuralın yeni sezonda uygulanmayacağını belirtti.

“Devletin görevi spora sahip çıkmaktır”
Ülkedeki gençliğe verilen değerin bu olmaması gerektiğini ve devletin gençlere, kulüplere, spora sahip çıkmasının bir görev olduğunu aktaran Sertoğlu, “Son iki günde yaşadıklarım beni çok üzdü. Birçok insan yıllarını, parasını ve emeğini bu futbol için, spor için harcadı. İnşallah yanılırım ancak ilerleyen süreçte sporla ilgili ciddi bir kaos bizi bekler.” dedi.

“Bu yıl herkesin fedakarlık yılı olmalı”
Bu yılın herkes için fedakarlık yılı olması gerektiğine inandığını aktaran Sertoğlu, “Yıllardır herkes parasını aldı, kulüpler verdi, federasyon verdi. Bu sene alanların fedakarlık zamanıdır. Herkes kulübüne sahip çıkacak. Ben her zaman olduğu gibi kulüplerin yanında olmaya devam edeceğim. Kulüpler olmazsa bu gençlik biter.” dedi. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner468

banner460