banner493

Ortak çalışma yapılacak

Sanayi ile Kimya Mühendisleri odaları iş birliği protokolü imzaladı

Ortak çalışma yapılacak
banner432

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) ve Kimya Mühendisleri Odası (KMO) arasında ülkedeki standartların geliştirilmesi ve korunması için iş birliği protokolü imzalandı.
Protokol; standartların geliştirilmesi, laboratuvar kapasitenin artırılması, etkin denetim mekanizmasının kurulması, yerli üretimin ve ihracatın geliştirilmesi, üretim sektörlerinin sorunlarına ortak çözüm bulunması, kimyasallar ithalatında bürokrasinin azaltılması konularında ortak çalışma öngörüyor.
KTSO Başkanı Candan Avunduk, protokolün önemli bir adım olarak nitelendirilebileceğini belirtti.
Avunduk, “Bu protokol ülkedeki standartlar konusunda yol haritası çizilmesine yardımcı olacak” değerlendirmesinde bulundu.
Sektör temsilcileri ile belirlenecek öncelikli alanlarda standartların ve laboratuvar kapasitelerinin artırılması konusunda KMO ile iş birliği yapacaklarını belirten KTSO Başkanı Avunduk, tüm bu çalışmaların etkin bir denetim mekanizması kurulmasında baskı unsuru oluşturacağına inanç belirtti.

banner499
Avunduk açıklamasında şunları da söyledi:
“Kamu elindeki yetkilerini toplum yararına reel sektöre devretmekten çekinmemeli ve korkmamalıdır. Komşumuz Güney Kıbrıs ile Türkiye’de bu tarz denetimler kamu tarafından değil kamunun yetkilendirdiği özel teşebbüsler tarafından yapılmaktadır. Biz de ülkedeki mevcut durumun resmini çekip, net taleplerde bulunacağız.”  

Erensu: Kapsamlı çalışmalar yapma arzusundayız
KMO Başkanı Halil Erensu, bu protokolle hedeflenenleri sözlerle aktardı:
 “Üretim ve ihracatın artık standardizasyondan ve belgelendirmeden geçtiği günümüzde bu konuda en uygun maliyetli ve en gerçekçi ölçümleri sanayimize kazandırmayı hedefliyoruz. Ayrıca sanayimizin gelişmesi için üreticilerimiz, Odalarımız ve eğitim kuruluşlarımızın da bir araya gelip çözümler aranması hedeflerimiz arasındadır.
Bu iş birliği protokolü iki Oda arasında imzalanmış olsa da kapsamlı çalışmalar yapma arzusundayız.”
 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner455

banner460