2017’den beri tutuklu!

Gezi Davası'ndan beraat eden Osman Kavala hakkında ikinci iddianame hazırlandı

2017’den beri tutuklu!
banner432

Gezi Parkı davasından beraat eden, "casusluk" suçlamasıyla tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ikinci bir iddianame hazırlandı. İddianamenin İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildiği belirtildi.
Gezi Davası'ndan beraat eden ancak “casusluk” gerekçesiyle yeniden tutuklanan ve 1064 gündür cezaevinde tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala hakkında hazırlanan ikinci iddianame, 36. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.
Anayasa Mahkemesi, Gezi Davası'ndan beraat eden ancak cezaevinden salıverilmeden ‘casusluk' gerekçesiyle yeniden gözaltına alınan iş insanı Osman Kavala'nın tutukluluğunun hukuki olmadığına ilişkin yaptığı bireysel başvuruyu bugün karara bağlayacaktı.
Ancak AYM başvurunun görüşmesini erteledi. Kavala hakkında hazırlanan iddianame mahkemeye sunulurken, daha sonra Anayasa Mahkemesi'nin raporuna girecek. AYM daha önce Kavala’nın Gezi Parkı davası kapsamında yaptığı bireysel başvurunun oyçokluğuyla reddine karar vermişti.

Cezaevi çıkışı gözaltına alındı
Osman Kavala, ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılandığı Gezi davasından 18 Şubat'ta beraat etmiş, hakkında başka bir soruşturma olduğu gerekçe gösterilerek tekrar gözaltına alınmıştı. Kavala, 9 Mart'ta 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında ‘casusluk' suçlamasıyla bir kez daha tutuklandı.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de Aralık 2019’da Osman Kavala’nın siyasi nedenlerle tutuklandığına hükmederek ihlalin ortadan kalkması için derhal tahliye edilmesi çağrısı yapmıştı. AİHM, yetkili mahkemenin karara uymaması üzerine, Osman Kavala kararının uygulanması için denetim süreci başlatmıştı. Osman Kavala, Gezi davası soruşturmaları kapsamında Ekim 2017 yılında gözaltına alınıp, tutuklanmıştı.

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner472

banner460