banner493

“Bütün kapılar açık”

Emrullah İşler, Abdullah Gül’ün AK Parti’ye dönmesinden daha doğal bir şeyin olamayacağını söyledi

“Bütün kapılar açık”
banner432
Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ak Parti'ye döneceğine ilişkin açıklamalarını değerlendirirken, "Abdullah Gül bizim kurucularımızdan, ilk başbakanımız, cumhurbaşkanlığımızı yaptı. Onun partiye dönmesi kadar doğal bir şey olamaz. Onun böyle bir talebi olduğu zaman ilgili kurullarda görüşülür ve gereken adımlar atılır. Cumhurbaşkanımızın görev süresi bittikten sonra ne zaman dönmek isterse bütün kapıların açılacağını düşünüyorum" dedi.
İşler, Erdoğan ve Gül'ün muhalif tavır içine girmeyeceklerini belirterek şunları söyledi:
"2007 yılında sayın Cumhurbaşkanımızın cumhurbaşkanı adaylığının açıklandığı o tablo göz önünde bulundurulduğu zaman kardeşlik hukuku çok net bir şekilde görülüyor. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül birlikte kararlar verdiler, birlikte yürüdüler. Bundan sonra da onların arasındaki kardeşlik hukukunun ilelebet devam edeceğini düşünüyorum. Birbirlerine rağmen muhalif bir tavır içine gireceklerine ihtimal vermiyorum. Elbetteki Sayın Cumhurbaşkanımız dönmek isterlerse zaten olağanüstü kongre sürecinden sonra cumhurbaşkanımızın görev süresi bittikten sonra ne zaman dönmek isterse bütün kapıların açılacağını düşünüyorum."

“Daha etkin olacak”
Halkın seçmiş olduğu cumhurbaşkanının daha etkin olacağını belirten İşler, "Şimdi seçilmiş Cumhurbaşkanı ile seçilmiş bir Başbakan olacak. Mevcut anayasa gereği yetkileri var ama sorumsuz. Biz Ak Parti olarak bunun önlemini almak istedik. Halkın seçtiği cumhurbaşkanı halka hesap verecek. Türkiye'nin sistem değişikliğine gidilmesinin yararlı olacağını düşündük. Sistemin güçlü bir şekilde ve doğru düzgün kurulması gerekir. Mademki referandumla milletin doğrudan cumhurbaşkanı seçilmesini kabul ettik sistemin buna göre yapılandırılması gerekir. Sistemin adı ya başkanlık veya yarı başkanlık olarak konulması gerekir. Önümüzdeki aylarda bu konu tartışılacaktır. 2015 seçimlerinden sonra bu konu gündeme gelecektir. 2015 seçimlerinden Anayasayı değiştirecek en azından referanduma götürecek sayıyla çıkacağımızı düşünüyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2014, 09:01
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner472

banner460