‘Derin izler bıraktı’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında Türkiye’ye uygulanan ambargoları hatırlattı

‘Derin izler bıraktı’
banner432

 Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında ülkelerine uygulanan ambargolar, baskılar, tehditler ve şantajların milletlerinin hafızasında derin izler bıraktığını ifade etti.

Erdoğan “ Bu dönemde Türkiye parasını peşin ödediği uçakları dahi teslim alamamış” dedi.
Erdoğan, Tuzla Tersanesi'nde düzenlenen Test ve Eğitim Gemisi Ufuk'un (A-591) denize iniş törenindeki konuşmasında, güvenlik ve istihbarat birimlerini hem insan kaynağı hem de teknolojik altyapı bakımından çok daha güçlü hale getirdiklerini belirtti.
 Konuşmasında 1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekâtı’na değinen Erdoğan, şöyle devam etti:
"Böylece son 3 yılda DEAŞ ve PKK başta olmak üzere vatandaşlarımızın canına kasteden, ülkemizi bölmeye, parçalamaya çalışan tüm terör örgütlerine karşı çok büyük başarılar kazandık. Ülkemizin bu günlere gelmesi elbette kolay olmamıştır. Türkiye yakın tarihinde silah, mühimmat ve askeri teçhizat bakımdan dışa bağımlılığın acısını çok çekmiş bir ülkedir. Bilhassa 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında ülkemize uygulanan ambargolar, baskılar, tehditler ve şantajlar milletimizin hafızasında derin izler bırakmıştır. Bu dönemde Türkiye parasını peşin ödediği uçakları dahi teslim alamamış, 3 sene süresince Amerikan patentli hiçbir silahın, hiçbir yedek parçanın, hiçbir cephanenin ülkemize satışına müsaade edilmemiştir. Her ne kadar daha sonra müttefiklerimiz tarafından ülkemize uygulanan ambargo hafifletilse de Türk savunma sanayisine yönelik kuşatma hiçbir zaman tam anlamıyla kaldırılmamıştır. Türkiye'nin milli menfaatleri ve ülke güvenliğini güçlendirmeye yönelik her hamlesi farklı bahaneler üretilerek sabote edilmeye çalışılmıştır."
 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER