banner493

Diplomatik kriz kapıda

Ahmet Davutoğlu, dinleme iddiaları ile ilgili Alman mevkidaşı Steinmeier ile görüşeceğini söyledi

Diplomatik kriz kapıda
banner432
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Alman istihbaratının Türkiye'yi dinlediği iddialarını yakından takip ettiklerini vurguladı. Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl'un resmen bakanlığa çağrıldığını ve konuya ilişkin izahat verdiğini hatırlatan Davutoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile de görüşeceğinin altını çizdi. Uluslararası politikada dikkat edilmesi gereken bazı temel ilkeler bulunduğunu hatırlatan Davutoğlu, iddiaların doğru olması halinde bu açıdan da kabul edilemeyeceğine ve mazur görülemeyeceğine dikkati çekti. 

“İzahat bekleme en doğal hakkımız”
"Mutlaka izahat verilmesi gereken bir durumla karşı karşıyayız. O bakımdan bu izahat, Alman Büyükelçi'den istendi" diye konuşan Bakan Davutoğlu, izahat beklemenin kendilerinin en doğal hakkı olduğunu dile getirdi.  Davutoğlu, şöyle devam etti:
"Bu, ittifak ilişkimizden gelen ahlaki bir sorumluluktur da aynı zamanda. O bakımdan Alman yetkililerden izahat bekliyoruz. Eğer bu iddialar gerçek değilse, onunla ilgili adımlar atılmalı ve basındaki ifadeler açıklığa kavuşturulmalıdır. Eğer bu iddialarda herhangi bir gerçeklik payı var ise de bu konularda bize en tutarlı izahat verilmesi zarureti vardır. Başbakanımızla da  istişarede bulunduk. Gerekli diplomatik girişimlerde bulunuyoruz. Yakından takip edilen bir konudur."

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2014, 09:25
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner455

banner460