banner493

Komisyon uyardı

banner514

Türkiye’nin ‘Geri Kabul Anlaşması’nı Rumlara uygulaması isteniyor

Komisyon uyardı
banner432
 AB Komisyonu Sözcüsü Michele Cercone’nin, Türkiye’nin AB ile imzaladığı ve Türkiye vatandaşlarının Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat etmesini de düzenleyen, mültecilerin geri kabulü anlaşmasının, Güney Kıbrıs da dahil olmak üzere tüm AB üyesi ülkelerle uygulanması gerektiği uyarısında bulundu.

   Fileleftheros Gazetesi, AB Komisyonu Sözcüsü Michele Cercone’nin, gazetesine yaptığı açıklamada, “ilk kez, Türkiye’yi sorumluluklarıyla karşı karşıya getirerek, geri kabul anlaşmasının Güney Kıbrıs’la da uygulanması gerektiğini söylediğini iddia etti.
   Habere göre, Cercone açıklamasında, Türkiye hükümetinin Komisyon’a mektup göndererek, Türkiye’nin 1 Mayıs 2004 ve 29 Temmuz 2005 tarihinde AB’ye gönderdiği mektuplara atıfta bulunduğunu, kendilerinin de verdikleri yanıtta AB’nin bu iki mektuba 21 Eylül 2005 tarihinde verdikleri yanıtı hatırlattıklarını belirtti.

 

Yükümlülükleri anımsattı


   Gazete, Türkiye’nin söz konusu iki mektupta, geri kabul anlaşmasını Güney Kıbrıs’la uygulama niyetinde olmadığını dile getirdiğini, AB’nin ise yanıtında Türkiye’nin Ankara Protokolünden doğan yükümlülüklerine atıfta bulunduğunu hatırlattı.

banner520
   Cercone, açıklamasında ayrıca, Türkiye’nin anlaşmayı Güney Kıbrıs’la da uygulamaması durumunun bizzat anlaşmada yer alan maddeler ve pasaport vizeleri konusundaki diyalog çerçevesinde ele alınacağını da belirterek, anlaşmanın tüm üye devletlerle uygulanmasının Türkiye’yle serbest vize rejiminin yol haritası için ön koşul olduğunu kaydetti.

   Gazete, Komisyon sözcüsünün bu açıklamasıyla, “Türkiye’nin geri kabul anlaşmasını Güney Kıbrıs’la uygulamamasının AB’ye seyahat etmek isteyen Türkiye vatandaşlarına vizelerin kaldırılması müzakerelerine etkisi olacağı” mesajını net biçimde verdiği yorumunda bulundu.
    Vizelerin kaldırılması sürecinin üye devletlerin oy birliğine ihtiyaç duyulmadan, oy çokluğuyla alınabildiğini bu yüzden de Güney Kıbrıs’ın veto hakkı olmayacağını bilen Türkiye’nin endişe etmediğini iddia eden gazete, Komisyon sözcüsünün açıklamasının tam metnine de haberinde yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2014, 04:26
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474