banner564
banner556

Kritik yerler ele geçirildi

TSK’nın Zeytin Dalı Harekâtı’nın üçüncü gününde 15 nokta terör örgütlerinden kurtarıldı

Kritik yerler ele geçirildi
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Zeytin Dalı Harekâtı’nda Afrin'in doğusundaki Azez'den operasyon başlattı. TSK unsurları, Afrin'in stratejik önemdeki Burseya Dağı'nı ve üç köyü ele geçirdi. Sahadaki AA muhabirleri, harekâtın 3. gününde TSK'nın Afrin'in doğusundaki Azez'den de operasyon başlattığını, kara unsurlarının hedef topraklara girdiğini bildirdi. Operasyonda çok sayıda ÖSO unsuru da yer alıyor. TSK unsurları, Afrin'in stratejik önemdeki Burseya Dağı'nı ve üç köyü ele geçirdi. Afrin'in doğusundaki Azez'den öğle saatlerinde Burseya Dağı'na yönelik operasyon başlatan TSK ve ÖSO, stratejik önemdeki Burseya Dağı'nı ele geçirdi. 

Üç günde 15 nokta
Terör örgütü, Burseya Dağı'nın hem Kilis il merkezi hem de muhaliflerin kontrolündeki Azez'e bakan konumu sayesinde bu bölgelerdeki sivilleri havan, top ve füze saldırılarıyla hedef alıyordu. Burseya'nın alınmasıyla Türkiye sınır hattı ile birlikte Azez ve çevresindeki Suriyeli sivillerin güvenliğine yönelik tehditlerin azaltılacağı ifade edildi. Diğer taraftan Afrin'in kuzeyinden giren TSK ve ÖSO unsurları, Bülbül beldesine bağlı Şeyh Badi, Marso ve Haftar köylerini de teröristlerden arındırdı. ÖSO'nun operasyon sırasında 2 PYD/PKK'lıyı esir aldığı öğrenildi. Öte yandan terör örgütü, Azez ilçesi yakınlarındaki bölgelere roket saldırısı düzenledi. Böylece hava saldırılarıyla başlayan harekâtın 3. gününde toplam 15 nokta örgütten kurtarılmış oldu. TSK ve harekâta destek veren Özgür Suriye Ordusu güçleri, önceki günde Afrin'in kuzey, kuzeybatı ve batı yönlerinden ilerleyerek Raco ve Bülbül beldelerine bağlı Şenkal, Kurni, Bali, Edamanlı köyü ile Kita, Kordo ve Bibno çiftlikleri, Suriye Tel Tepesi ile 240. Tepe isimli noktaları ve iki tepeyi daha ele geçirmişti. Bu arada, sınır hattındaki TSK birlikleri de Cinderis beldesinde Celeme, Hemidiyye, Haclar, Freriye ve Tel sellür köylerindeki PYD/PKK mevzilerini topçu atışına tuttu.

Türkiye'nin meşru müdafaa hakkı
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) önceki gün Zeytin Dalı Harekatı'nı başlattığını duyurmuştu. Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında, harekatın Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin terörle mücadeleye yönelik kararları ve Birleşmiş Milletler sözleşmesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği bilgisine yer verilmişti. Açıklamada, yalnızca teröristlere ait noktaların hedef alındığı, sivillere zarar gelmemesi için her türlü hassasiyetin gösterildiği vurgulanmıştı.

Akar: Sonuna kadar devam 
Öte yandan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Zeytin Dalı Harekâtı ile ilgili olarak, "En son terörist bölgemizde etkisiz hale getirilinceye kadar harekât devam edecek." dedi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, "Herhangi bir şekilde cana, mala bir zarar ziyan getirmeden, ülkemizin hak ve hukukunu uluslararası hukuka uygun şekilde korumak ve kollamak için burada bulunuyoruz. Bu konuda kararlıyız." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2018, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner472