banner493

MGK toplantısı gerçekleşti

Milli Güvenlik Kurulu’nun Çankaya Köşkü'ndeki Ağustos ayı olağan toplantısı 1 buçuk saat sürdü. Gül'ün son kez başkanlık ettiği toplantıda, 10 Ağustos seçiminde Türkiye Cumhuriyeti'nin 12'nci cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan da başbakan sıfatıyla son kez yer aldı.

MGK toplantısı gerçekleşti
banner432
Görevini, 30 Ağustos'ta, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay'a devredecek Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük de MGK'ya son kez katıldı.

MGK sonası açıklama
Toplantının ardından yapılan açıklamada MGK'nın ağustos ayı olağan toplantısında, halkın güvenliğini ilgilendiren hususların ayrıntılı olarak görüşüldüğü, alınmasına ihtiyaç duyulan ilave tedbirlerin gözden geçirildiği belirtilerek, "Toplantıda, devam eden çözüm sürecinin sahadaki yansımaları da değerlendirilmiştir. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin huzur ve güven içerisinde gerçekleşmiş olmasından duyulan memnuniyet dile getirilmiştir" ifadelerinde yer verildi.

Irak’ta devam eden çatışmalar
Toplantıda, Irak'ta devam eden ve son günlerde yoğunlaşan çatışmaların Türkiye ve bölgeye yansımalarının müzakere edildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"Barış ortamının tesisi için Irak halkına ve yeni hükümet kurma çalışmalarına desteğimizin devam edeceği ifade edilmiştir. Bu ülkede tutulmakta olan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ile Türkmen soydaşlarımızın durumları değerlendirilmiştir.

Suriye’deki gelişmeler
Suriye'de devam eden çatışma ortamının Irak'taki olaylarla bağlantılı olarak bölgemizin güvenlik ve istikrarına yönelik etkileri ele alınmıştır."
MGK toplantısında, İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonlarının da görüşüldüğü aktarılan açıklamada, "Meydana gelen ağır can kayıplarından duyulan derin üzüntü dile getirilmiştir. Bölgede sürdürülebilir bir ateşkesin, Gazze için uygulanan kısıtlamaların tamamen kaldırılmasıyla mümkün olabileceği belirtilmiştir. Ayrıca Gazze'ye yönelik insani yardımlarımızın artırılarak devam edeceği vurgulanmıştır" denildi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, son kez başkanlık ettiği toplantıda, kurul üyelerine veda ettiği belirtilen açıklama, şu ifadelerle sona erdi:
"Son olarak, Sayın Cumhurbaşkanı  son defa başkanlık yaptığı Milli Güvenlik Kurulu'nun Anayasa ve kanunla verilen göreve uygun olarak devletimizin güvenliğine yaptığı katkıları takdirle karşıladığını belirtmiş ve kurul üyelerine veda etmiştir."

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2014, 08:59
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner465

banner460