Tokyo kapısı açılıyor

Japonya'da temaslarda bulunan Erdoğan, “Buradaki işçi ihtiyacına genç nüfusumuzla katkı sağlayacağımızı düşünüyorum” dedi

Tokyo kapısı açılıyor
banner432

 Japonya'da Türk Toplumuyla Buluşma programında konuşan Erdoğan, bazı FETÖ derneklerinin hala ülkede faaliyet gösterdiğini söyledi. Erdoğan, Nagoya kentine başkonsolosluk açılması için de çalışma başlatılacağını açıkladı.

G-20 zirvesi için Japonya'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kyoto’daki temaslarının ardından Nagoya şehrine geçti.
Nagoya Bunri Üniversitesi Kültür Forumunda Türk Toplumuyla Buluşma programına katılan Erdoğan, burada konuşma yaptı.
Erdoğan konuşmasında ikili ilişkiler, FETÖ ve ulaşım konularına değindi.
Erdoğan şunları söyledi:
“japonya'da FETÖ'ye bağlı okullar, dernekler ve şahıslar hala faaliyetlerini sürdürüyor. Bu örgüt yurtdışında ülkemize yönelik yoğun bir karalama kampanyası yürütüyor. 
Gözünü hırs, kin ve nefret bürümüş FETÖ'cülerin ülkemizin itibarına kara çalmasına izin vermemeliyiz. Eli kanlı bu terör örgütü ile mücadelemizde sizlerden destek bekliyoruz.
Unutmayın birlik ve beraberlik her türlü başarının anahtarıdır. Şu anda içinde bulunduğumuz tabloyu aman ha dağıtmayın. Dayanışma içinde hareket ettiğimiz sürece üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir zorunluluk yoktur.”

Japonya ile sosyal güvenlik anlaşması 
“Nagoya'da bir başkonsolosluk açabiliriz”diyen Erdoğan, “Japon makamların da böyle bir talebe hayır diyeceklerini düşünmüyorum. Biz de her türlü adımı atarak başkonsolosluğumuzu açarız. Mekânı belirleyip başkonsolosluk faaliyetlerimizi orada sürdürürüz” şeklinde konuştu.
 Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Japonya'nın kendi iş gücü giderek azalıyor. Nüfusu yaşlanıyor. Nisan ayında kabul edilen değişiklikle yeni işçilere kapılarını açmıştır. İşçi ihtiyacına genç nüfusumuzla katkı sağlayacağımızı düşünüyorum. Japonya’daki vatandaşlarımızın çalışma sürelerini emeklilik süresinden sayılması için Japon makamları ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Japonya ile sosyal güvenlik anlaşmasının müzakerelerini sürdürüyoruz. Bu müzakereyi de yakında sonuçlandırmayı hedefliyoruz.”

Japon turist hedefi 1 milyon
Erdoğan, “Hedefimiz Japon turist sayısını bir milyona çıkarmak” diyerek şöyle devam etti:
“Her alanda ülkemizi geliştirdik, ileriye taşıdık. Şimdi turizmde çok büyük bir patlama var. Hedefimiz Japon turist sayısını bir milyona çıkarmak.
Son dönemde bölgemizde ve dünyada büyük bir değişim ve yeniden yapılanma süreci yaşanıyor. Türkiye'nin tam merkezinde yer aldığı süreçten ülkemizi sadece hasarsız değil, en karlı şekilde çıkarmak için çalışıyoruz. İçinden geçtiğimiz kritik dönemde dostlarımızın çok güçlü desteğine ihtiyacımız var. Sizler ülkenizin arkasında sapasağlam durdukça biz azimle çalışmaya devam edeceğiz. Hep birlikte ülkemizi hak ettiği yere çıkaracağımıza inanıyoruz. 
Buradan bir müjde verelim. THY gelecek Nisan’dan itibaren Osaka-Kansai Havalimanı'ndan İstanbul seferlerine başlıyor. Osaka'dan memleketinize doğrudan seyahat edebileceksiniz. Hayırlı uğurlu olsun.” 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460