Gazimağusa’daki tarihi Namık Kemal Meydanı turizm şölenine ev sahipliği yaptı

Gazimağusa’daki tarihi Namık Kemal Meydanı turizm şölenine ev sahipliği yaptı

 Hüseyin ÇİÇEK

   Gazimağusa’nın suriçi bölgesinde bulunan tarihi Namık Kemal Meydanı dün yine güzel bir oeganizasyona ev sahipliği yaptı. Turizm ve Çevre Bakanlığı, Gazimağusa Belediyesi ve DAÜ’nün işbirliğinde Turizm Haftası dolayısıyla düzenlenen Turizm Şenliği büyük ilgi gördü.
   Turizm şenliğine 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Tarım Bakanı Erkut Şahali, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre DAÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kılıç da katıldı.
   Kıbrıs kültürüne ait yemek stantlarının kurulduğu meydanda minikler yaptıkları gösteriler ve verdikleri turizm ve çevre mesajıyla etkinliğe renk kattı. 
   26. Çocuk Festivali’nin Tarih Avcıları yarışmasında dereceye giren okullara da ödülleri verildi. Yarışmada, Çanakkale Ortaokulu birinci, Gazimağusa Türk Maarif Koleji ikinci ve Polatpaşa Lisesi üçüncülüğü elde etti. Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Başkan İsmail Arter ile Dekan Hasan Kılıç’a katkılarından dolayı plaket verdi.
   Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay konuşmasında, Turizmin gelişmesi ve gelirlerin artması ve bu gelirlerin tabana yayılması ve bu konuda hedeflere ulaşılması açısından turizm Haftasının başladığı günün  önemli bir gün olduğunu ifade ederek,  bunun sinyallerini bakan Ataoğlu’nun verdiğini, tarihi eserlerin korunması ve turizmin hizmetine sunulması açısından ve ülkeye gelecek turistin sayısının artmasının önemine dikkat çekti. Uluçay, son 10 yılda önemli başarılar elde edildiğini ve bunun da doğru planlama sayesinde olduğunu,  son 3 yılda gelirlerin yüzde 60 oranında arttığını ve bu artışın tabana yayılması konusunda bakanlığın faaliyetlerinin önemli rol oynadığını ifade etti. 

Ataoğlu: Turizme sahip çıkmalıyız
    Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu konuşmasında, Turizm Haftası’nın başladığı günde böylesi güzel bir etkinlik yaşattıkları çocuklar ile birlikte yaptıkları kortej yürüyüşünden dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti ve çocukları kutladı.
   Ülkemizin önde gelen sektörlerinden olan Turizme ve üniversitelere sahip çıkmamız ve aynı ağızdan konuşmamız gerektiğini ifade eden Ataoğlu, geçen yıllarda turizmin sadece yaz aylarıyla anıldığını ancak 12 ay turizmin yapılabilir olduğunu herksin gördüğünü söyledi. Ataoğlu, Bundan dolayı sürekli hareketlilik içinde olduklarını, otellere gelen turistlerin dışarıya çıkmadığı şikâyetlerinden sonra kendilerinin turistlerin ülkeyi gezmeleri ve esnafla buluşmalarını sağladıklarını ve esnafı da turizme dahil ettiklerini söyledi. 
   Ataoğlu, yat Limanının kazandırılmasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü, Mağusa’nın yat limanıyla çehresinin değişeceğini, surlar içinin geliştirilmesi için tarihi binaların restorasyonu için de kolaylık ve kredi imkânı  sağladıklarını ve tarihi binaların restorasyonu ve turizme kazandırılmasının şahitliğini yaptıklarını ve mutlu olduklarını kaydetti. 

Arter:Hareketli bir gün
   Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter konuşmasında, Turizm Haftası dolayısıyla Gazimağusa’da böylesi güzel bir etkinliğin yapılamasından hem mutlu olduğunu hem de heyecan duyduğunu ifade ederek, belediyenin organizasyonu ile dün sanat atölyelerinin çalışmalarıyla sur içinin yine haraketli bir gün yaşadığını ifade etti. Gazimağusa’nın artık ülkenin kültür sanat başkenti olduğunu ilan ettiklerini ifade eden Başkan Arter, Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu’na, DAÜ yetkililerine, ve belediye çalışanlarına bu hareketliliği sur içinde sağladıkları için teşekkür etti.
    DAÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kılıç, DAÜ olarak bu etkinliğin bir parçası olmaktan dolayı mutlu olduklarını, 10 bin yıllık tarihi olan Kıbrıs’ın kültür merkezi olduğunu, geçmişine sahip çıkan ülkelerin geleceklerine daha güçlü baktıklarını ifade etti.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER